Ekonomi
  • 30.9.2019 12:24

Berat Albayrak ekonomideki yeni yol haritasını açıklıyor

Bakan Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı açıklıyor! İşte ekonomide yeni yol haritası

Son dakika... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin yeni yol haritasının çizileceği Yeni Ekonomi Programı'nı açıklıyor. Albayrak'ın açıkladığı program ile birlikte 2020-2022 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin yeni yol haritasının çizileceği Yeni Ekonomi Programı'nı açıklıyor. Albayrak'ın açıkladığı program ile birlikte 2020-2022 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

DENGELENME HEDEFİMİZİ BAŞARIYLA UYGULADIK

Ülkemizin potansiyeline ve altyapısına her zaman güvendik. Her kesimi fikrini almaya uğraştık. Dengelenme hedefimizi başarıyla uyguladık.
Büyük bir badirenin etkilerini 1 yıllık bir sürede geride bıraktık. Bu yılki programın ana temasına 'Değişim Başlıyor' dedik. Yıl sonunu pozitif bir büyümeyle kapatmaya hazırlanıyoruz.

EKONOMİDE TEMEL MÜCADELE ALANIMIZIN BAŞINDA ENFLASYON GELECEK

Örnek gösterilecek bir dengelenme süreci yaşadık, ÜFE ve TÜFE'de beklentilerin ötesinde bir performans ortaya koyduk. Kurda, faizlerde 10 yıllık borçlanma oranlarında Türkiye en iyi ülke performansını gösterdi. Yıllık bazda cari fazlada rekor kırdık. Önümüzde yeni bir dönem başlıyor. Ekonomide temel mücadele alanımızın başında enflasyon gelecek.

ENFLASYON HEDEFLERİMİZ...

Yeni Ekonomi Programı'nda enflasyon hedefleri, 2019 için yüzde 12, 2020 için yüzde 8,5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4,9 oldu

YILI CARİ FAZLA İLE KAPATACAĞIZ

Cari denge en öncelikli meselemiz olmaya devam edecek. Yılı cari açık değil, cari fazla vererek kapatacağız. Cari açığın milli gelire oranında hedef 2021 yılı için %0,8, 2022'de ise bunu %0'a indirmek için çalışacağız.

HAL VE PERAKENDE YASASINI EN KISA SÜREDE HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Hal ve perakende yasasını en kısa sürede hayata geçireceğiz. Gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında; gıda üretimini artırmak için sulama yatırımları ve fiyatlardaki dalgalanmayı önlemek için sera yatırımları yapacağız.

BÜTÇE AÇIĞININ GSYH'E ORANI HEDEFİ...

Yeni Ekonomi Programı'nda bütçe açığının GSYH'ye oranı hedefi, 2019 ve 2020 için yüzde 2,9, 2021 için yüzde 2,5, 2022 için yüzde 1,5 oldu.

Bu yıl bütçe dengesinde program hedefinin üzerinde kaldık. 2020 yılına yüzde 5'lik bir büyümeyle başlayacağız

İLGİLİ HABERLER