Eğitim
  • 13.6.2014 16:21

Berkin Elvan'ın ailesinden milli eğitime boş karne

'Taksim Gezi Parkı olayları sırasında, polisin attığı gaz bombasıyla başından yaralanan ve kaldırıldığı hastanede 269 gün sonra 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan ve dayısı Kenan Düzen, Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önünde basın açıklaması yaptı.

Konuşurken duygulanan Sami Elvan açıklamayı yarıda bıraktı. Oğlunun, devletin polisi tarafından öldürüldüğünü ve İnsan Hakları Derneği ile Uluslararası Af Örgütü'nün tespitine göre, 1988 yılından 2014 yılına kadar devletin kolluk kuvvetlerinin hayatına son verdiği 580 çocuktan biri olduğunu söyleyen Sami Elvan, “Bugün okullar yine kapanıyor. Tam bir yıl doldu. Berkin bu bir yıl boyunca eve dönmedi, okula gitmedi" diye konuştu.

Açıklamadan sonra Gülsüm Elvan, Müdürlük binasının kapısına giderek elindeki karneyi sert bir şekilde kapı girişindeki danışma masasına bıraktı. Kapıdakilere “Karnesini istiyorum doldursunlar. Doldurun getirin bana" diye seslenen anne Elvan ve diğer aile bireyleri beraberinde getirdikleri siyah çelengi binanın girişine bıraktı.

Ailenin binaya girişine önce izin vermeyen görevliler, bir süre sonra Eğitim Öğretim Şube Müdürü Talat Atay'ın talimatıyla aileyi içeri aldı. Talat Atay'la müdürlük binasında 15 dakika görüşen aile üyeleri daha sonra binadan ayrıldı. Yaşar KAÇMAZ / İSTANBUL DH

 

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

İLGİLİ HABERLER