Dünya
  • 17.7.2019 22:23

Beyaz Saray'dan Türkiyle açıklaması!.. F-35 artık imkansız

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, "Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi satın alma kararı, F-35 programına katılımını imkansız kılmaktadır" denildi.

 Beyaz Saray, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Türkiye'nin S-400 alımı, F-35 programına katılımını imkansız kılıyor. F-35 savaş uçakları, Rusya'nın radar sistemleriyle bir arada bulunamaz. ABD, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyor. Trump hükümeti, Türkiye'ye Patriot konusunda birçok teklif sunmuştur" ifadeleri kullanıldı.

'S-400 ALIMI, NATO MÜTTEFİKLERİNİN BİRBİRLERİNE VERDİKLERİ TAAHHÜDE ZARAR VERMEKTEDİR'

Açıklamada, "Türkiye 65 yılı aşkın bir süredir köklü ve güvenilir bir ortak ve NATO müttefiki olmuştur ancak S-400'lerin satın alınması bütün NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzaklaşma konusunda birbirlerine verdikleri taahhüde zarar vermektedir. ABD hala Türkiye ile stratejik ilişkisine büyük değer vermektedir" denildi.

Beyaz Saray, S-400 alımının Türkiye'nin NATO içinde birlikte çalışabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olacağını söylerken, ilişkilerin çok katmanlı olduğu ve S-400 konusunda kısıtlamalar olsa bile Türkiye ile kapsamlı şekilde işbirliğinin devam edileceğini bildirdi.

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ SADECE F-35'LERE BAĞLI DEĞİLDİR"

Açıklamada ayrıca, S-400 alımının, Türkiye'nin NATO ile beraber operasyon yapma kabiliyetini de etkileyebileceği belirtilerek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir. Silahlı kuvvetlerimiz arasındaki ilişki güçlüdür. Türkiye'de S-400 sistemlerinin varlığının farkında olarak, Türkiye ile yoğun bir şekilde iş birliği yapmaya devam edeceğiz." ifadeleri kullanıldı.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER