Dünya
  • 17.11.2020 22:25

Biden ile Netenyahu arasında ilk temas

ABD Başkanı Donald Trump'ın ardından İsrail'e karşı nasıl bir siyaset izleyeceği merak edilen Joe Biden ve İsrail Başbakanı Netenyahu telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail ile olan yakın ilişkilerinin ardından Joe Biden'ın nasıl bir ilişki kuracağı merak konusuydu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve kesin olmayan sonuçlara göre ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimini kazan Joe Biden telefonda görüştü.

Biden ve Netenyahu arasında ilk temas

İsail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu ile resmî olmayan sonuçlara göre ABD'nin seçilmiş başkanı olan Biden arasındaki görüşmenin sıcak bir atmosferde geçtiği belirtildi.

ABD'deki başkanlık seçiminin ardından Netanyahu ile Biden arasında yapılan ilk görüşmede, Biden'ın İsrail devleti ve onun güvenliğine olan bağlılığını yinelediği aktarıldı.

ABD ve İsrail ilişkileri

Netanyahu'nun ise Tel Aviv ile Washington arasındaki " özel" ilişkinin İsrail'in güvenliği için köşe taşı olduğunu kaydettiği ifade edildi. Görüşmede iki liderin İsrail ile ABD arasındaki güçlü iş birliğini daha da artırma ve " yakın zamanda" bir araya gelerek birçok konuyu görüşme konusunda anlaştığı kaydedildi.

Öte yandan İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de Biden'ı telefonla arayarak tebrik etti.  Netanyahu daha önde yayımladığı yazılı mesajla Biden'ı seçim zaferinden dolayı tebrik etmişti.

İLGİLİ HABERLER