Gündem
  • 6.10.2020 20:11

Biden'den Skandal Ayasofya çağrısı

Biden yaptığı açıklamada, "Trump yönetimi, güç tehditleri de dahil olmak üzere bölgede Yunanistan'a karşı başka kışkırtıcı eylemlerden kaçınması için Türkiye'ye baskı yapmalı ve bunun için diplomasi alanı açmalı" dedi.

Demokratların adayı ve eski Başkan Yardımcısı Biden, Doğu Akdeniz ve Türkiye konusunda yazılı bir açıklama yaptı.
NATO'nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliği azaltma çabalarını desteklediğini kaydeden Biden'ın Yunanistan'ın eylemlerine ilişkin herhangi bir yorum yapmaması dikkati çekti.
Yunanistan ve Türkiye'nin görüşmeler yoluyla sürtüşmeyi hafifletme çabalarını alkışladığını söyledi.
Biden'in geçenlerde Erdoğan'ı "otokrat" olarak adlandırmasının ardından Türkiye tarafınden resmi olarak kınandı.kınadı.
Biden New York Times'a verdiği bir röportajda ABD'nin Erdoğan'ın rakiplerini "darbe yoluyla olmasa da" onu yenmek için "cesaretlendirmesi" gerektiğini söylemişti..

SKANDAL AYASOFYA ÇAĞRISI

Biden ayrıca, 86 yıl sonra müzeden camiye çevrilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin tekrar müze statüsüne çevrilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. Eski Başkan Yardımcısı, "Başkan Erdoğan'a Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararını geri alarak, Ortodoks inancı da dahil olmak üzere herkesin eşit haklara sahip olabileceği müze statüsüne geri çevrilmesi çağrısı yapıyorum." ifadesini kullandı.

ABD Büyükelçisi kısa süre sonra Ayasofya'yı ziyaret etmesine rağmen, ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Temmuz ayında değişikliği yapmasının ardından hayal kırıklığını dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER