Gündem
  • 18.4.2021 21:31

Bildirici amirallerin ayağına elektronuk kelepçe takıldı

Montrö tartışmaları ve “cüppeli amiral” konusunda yapılan açıklama nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 emekli amiralden Atilla Kezek, Ergun Mengi ve Turgay Erdağ’a elektronik kelepçe takıldığı, diğer isimlere ise bu konuda bildirim yapıldığı öğrenildi.

Avukatlar, karara itiraz edeceklerini açıklarken, Kezek, “37 sene devlete fiilen hizmet ettim. Karşılığında bilezik taktılar” dedi. Türker Ertürk’ün avukatı Özgün Şimşek ise elektronik kelepçenin bugüne kadar sadece ev hapsi kararlarında kullanıldığını ancak il sınırları dışına çıkılmasının yasaklandığı adli kontrol kararlarında uygulanmadığını vurgulayarak “Bu yolla emekli amirallerin il içinde nerelere gittiklerini saat saat takip edecekler, adeta il içindeki sosyal yaşamlarını bloke edecek, raporlayacaklardır. Şehir içinde bir insanın nereye gittiğinin izlenmesi kadar insan onurunu zedeleyen, kişisel özgürlüğü kısıtlayan bir uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Emekli amirallerin Montrö tartışmaları ve “cüppeli amiral” hakkında 4 Nisan’da yaptıkları ortak bildiriye yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal, 5 Nisan sabahı gözaltına alınmıştı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise “yaş durumları” nedeniyle ifadeye çağrılmıştı.

8 günlük gözaltının ardından tüm amiraller, yurtdışına ve il dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı. Emekli amirallere önceki gün elektronik kelepçe takılmaya başlandı. Bu kapsamda Ankara’da Kezek, Mengi ile Antalya’da bulunan Erdağ için elektronik kelepçe uygulandığı öğrenildi. İstanbul’da bulunan emekli amirallere ise dün bildirim yapılmaya başlandığı belirtildi. Edinilen bilgiye göre ilk olarak Kezek’e, evinde misafirleri bulunduğu sırada önceki gün elektronik kelepçe takıldı.

Kezek, “65 yaşındayım. 37 sene devlete fiilen hizmet ettim. Karşılığında bilezik taktılar. Sadece üzgünüm. Hem milletim hem devletim hem şahsım adına üzgünüm. Ülkemizin başta korona olmak üzere bu kadar problemi varken, bizim bütün samimiyetimizle, içten, ülkemiz için kaleme aldığımız 2-3 paragraflık bir basın duyurusu bir hafta ülkenin gündemini işgal etti. Vakit kaybetti ülke” dedi. Kezek’in avukatının, elektronik kelepçe için yasal yollara başvurduğu ve itiraz ettiği öğrenildi.

Yılmaz Özdil'den amirallere elektronik kelepçeye sert tepki: Kapılarına toma da dikin

Adli kontrol şartı ile serbest bırakılan ve elektronik kelepçe takılan emekli amirallerle ilgili tartışmalar sürüyor. Konuya bir yorumda Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'den geldi.

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, bugünkü yazısında Möntro bildirisi sebebiyle gözaltına alınmalarının arkasından özgür bırakılan emekli amirallare elektronik kelepçe takılmasını köşesine taşıdı.

Cezasız kalan suçları hatırlatan Yılmaz Özdil, “Montrö-darbe kumpasıyla gözaltına alınan, varlığıyla onur duyduğumuz emekli amirallerimize, oturdukları şehrin dışına çıkmasınlar diye elektronik kelepçe taktılar iyi mi! Aman dikkat edin ha. Kapılarına da toma dikin. Mazallah, bahçeye mahçeye inerlerse teyakkuzda olun.” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in “Elektronik kelepçe” başlıklı yazısı şöyle:

 

İLGİLİ HABERLER