Sağlık
  • 23.1.2021 23:58

Bilim adamlarından kafa karıştıran korona mutasyonu çıkışı

Bilim insanları koronavirüsün ortaya çıkan yeni varyantlarının öldürme oranları konusunda fikir ayrılığı devam ediyor. Bazıları yeterli veri yok derken, bazı bilim insanları yüzde 30 oranında daha öldürücü olduğu görüşünde.

altına alan yeni tip koronavirüsle ilgili her gün yeni bir gelişme ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz haftalarda da İngiltere'de koronavirüsün yeni mutasyonu ortaya çıkmış ve birçok ülkeye yayılmıştı. Uzmanlar, yeni mutasyonun koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu açıklamıştı ancak bazı bilim insanları bu konuya ilişkin yeni bir iddia ortaya attı.

"Henüz daha tehlikeli olup olmadığı yanıtlanmış değil"

Ancak Johson'ın atıfta bulunduğu çalışmanın yazarlarından Prof Graham Medley, BBC Radio 4'e yaptığı açıklamada yeni varyantla ilgili olarak, "Ölüm oranı açısından daha tehlikeli olup olmadığı sorusu hala yanıtlanmış değil" diye konuştu.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nda bulaşıcı hastalık modelleme profesörü olan Medley, "Durumu daha da kötüleştirmek açısından ezber bozan bir şey değil. Biraz daha kötü olan çok kötü bir şey" ifadelerini kullandı.

"Kesinlikle net değil"

İngiltere Halk Sağlığı Tıbbi Direktörü Dr. Yvonne Doyle yeni varyantın orijinalinden daha ölümcül olduğunun "kesinlikle net" olmadığını söyledi.

BBC'ye demeç veren Doyle, "Bazı kanıtlar var, ancak bunlar erken sonuçlar. Bu az sayıda vaka için geçerli ve böyle bir şeyi söylemek için henüz çok erken" dedi.

Bilimsel Pandemik İnfluenza Grubu (Spi-M) üyesi Dr. Mike Tildesley, bahsi geçen bulguların küçük miktarda veriye dayanması sebebiyle "güçlü sonuçlar" çıkarmak için çok erken olduğunu ifade etti.

BBC Breakfast'a katılan Tildesley, Johnson'ın verileri "bir veya iki hafta daha" takip etmek yerine ilk bulguları hemen kamuoyuna açıklamasından duyduğu şaşkınlığı da dile getirdi.

Dr. Tildesley, güçlü olmayan verilerin önceden duyurulmasından dolayı endişe duyduğunu vurguladı.
Basın toplantısında Johson, "Daha hızlı yayılmanın yanında, bazı kanıtlar virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğine işaret ediyor" dedi.

İlk kanıtlar varyantın yüzde 30 daha ölümcül olabileceğini gösteriyor

Hükümetin baş bilim danışmanı Sir Patrick Vallance da Başbakan ile birlikte katıldığı toplantıda, "Rakamlar etrafında çok fazla belirsizlik olduğunu", ancak ilk kanıtların varyantın yaklaşık yüzde 30 daha ölümcül olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Salgın trendinde elde edilen verilere göre, 60 yaşındaki 1000 hastada 10 ölüm yaşanması tahmini ortaya konuluyordu. Ancak Johson'ın duyurduğu çalışmaya göre ise yeni mutasyonla bu sayının 13'e çıkabileceği değerlendiriliyor.

Boris Johnson, yeni varyantın daha ölümcül olabileceğini açıklamıştı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, cuma günü gerçekleştirdiği basın toplantısında ülkede tespit edilen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğine dair ileri araştırma gerektiren bulgular olduğunu açıklamıştı.

 

İLGİLİ HABERLER