Sağlık
  • 21.5.2020 12:14

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Yeni normalin 4 kuralı var! 2021'e kadar maske takacağız

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Yeni normalin 4 kuralı var, en iyi ihtimal 2021'in başına kadar maske takacağız

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "Hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir. Klimalar da AVM girişlerindeki klimalar da bunu yapabilir" dedi. Yamanel, maske takma tedbirinin ne zamana kadar süreceğine ilişkin ise, "Global bir bağışıklığı kazanmadıktan sonra bu yeni normale alışmamız gerekiyor. Yeni normalin de 4 kuralı var. Kalabalık oluşturmamak, maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve hijyene uymak. Yani biz bunu aşı bulunana kadar, global bir bağışıklık tespit edilene kadar ya da etkin bir ilaç bulunana kadar devam ettirmemiz gerekiyor. En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız" dedi.

Prof. Dr. Levent Yamanel

11 Mayıs’ta açılan AVM'lerin önünde oluşan kuyruklar, Kovid-19 salgınıyla mücadelede ek tedbirlerin alınmasını gündeme getirdi. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, AVM'lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdelerinin çalıştırılmasını yasakladı. Ancak Türkiye genelindeki AVM'ler ile diğer birçok mağaza ve iş yeri girişinde havalandırma perdelerinden kaynaklanan risk sürüyor.

KORONAVİRÜS

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: 2-3 ay sonra salgını kontrol altına alabiliriz

"Hava akımı oluşturan cihazlar riskli"

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, klima sistemlerinin koronavirüsün yayılmasına etkisini değerlendirdi.

Yamanel, "Çin'de yapılan bir çalışma var. Bir lokantada klimanın önünde oturan Kovid-19 pozitifli bir hastanın bütün damlacığı diğer masalara dağıldı. Yani hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir. Klimalar da AVM girişlerindeki klimalar da bunu yapabilir. AVM girişlerindeki klimaların çalıştırılmaması aslında uygun olabilir. Bununla ilgili zaten bazı kararlar alınmıştı, bir rehber oluşturulmuştu" diye konuştu.

"Kalabalıklardan uzak durmamız lazım"

Salgının yayılması bakımından en riskli alanların kalabalık ortamlar olduğuna dikkat çeken Yamanel, "Kalabalıklardan uzak durmamız lazım. Yani kalabalık oluşturmamamız lazım. Mesela alışveriş merkezlerinde kalabalıklar oluşturup saatlerce gezmememiz lazım. Eğer bir ihtiyacımız varsa noktasal olarak ihtiyacımızı giderip daha sonra buraları terk etmemiz gerekiyor. Yani kalabalık oluşturmamak bu yeni normalin en önemli kurallarından bir tanesi" uyarısını yaptı.

"2021 başına kadar maske takacağız"

Yamanel, maske takma tedbirinin ne zamana kadar süreceğine ilişkin de, "Global bir bağışıklığı kazanmadıktan sonra bu yeni normale alışmamız gerekiyor. Yeni normalin de 4 kuralı var. Kalabalık oluşturmamak, maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve hijyene uymak. Yani biz bunu aşı bulunana kadar, global bir bağışıklık tespit edilene kadar ya da etkin bir ilaç bulunana kadar devam ettirmemiz gerekiyor. En iyi ihtimal 2021'in başına kadar maske takacağız" ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜS

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Bulgu vermeyen vakalar nedeniyle maske önermeye başladık

"Böyle bir veri yok"

Yamanel, ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüsten korunmak için hidroksiklorokin kullandığına ve bu ilacın virüse yakalanmayı engellediğine ilişkin açıklamasına ilişkin ise şunları söyledi:

"Virüsü kapmamak için klorokin ya da hidroksiklorokin kullanmayla ilgili herhangi bir veri yok, böyle bir şey söz konusu değil ve biz önermiyoruz. Ama tabii ki araştırmalar yine devam ediyor özellikle Fransa’da bir araştırma var. Bunların sonuçları çıktıktan sonra kesin bir şey söyleyebiliriz."

Yamanel, "Virüsün sivrisinekle, keneyle geçtiğine dair herhangi bir bilgimiz yok şu an için. Ama tabii ki araştırmalar devam ediyor. Böyle bir ihtimal olacağını ben düşünmüyorum, ama yine de tabii ki dikkatli olmamız gerekiyor" değerlendirmesinde de bulundu.

Yorumlar (2)

  • - EKONOMİST

    Dış güçler ve 5 li çete kazansın diye kendi hastanelerimizin kapısına kilit vurduğumuz gibi; kendi hava limanlarımızın kapısına da kilit vurduk, dış güçlere dolar basan dünyanın en büyük havalimanını yaptırdık 4 bin küsür insanımızı öldüren virüs bu yolla ülkeye giriş yaptı dahada öldürmeye devam ediyor; açın gümrük kapılarını ikinci yarı başlasın.!

  • - EKONOMİST

    Haşa kibirinden kendini Allah la eş görüp inadına maske takmayanlar olduğu müddetçe bu zilletten kurtulamayız düşman bitten kat kat küçük ama koca koca insanları deviriyor Allah ona öyle bir güç vermiş.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER