"Jeo-mühendislik" küresel ısınmaya çare olabilir

"Jeo-mühendislik" küresel ısınmaya çare olabilir
27.7.2017 - 00:02

Bilim adamları, küresel ısınma etkilerinin, atmosferdeki  sıcaklık ve yağış oranlarını değiştirmeye yönelik "jeo-mühendislik" müdahalelerle  dengelenebileceğini ortaya koydu.

ABD'deki Carnegie Bilim Enstitüsü, Çin'deki Zhejiang Teknoloji  Üniversitesi ve Hindistan Bilim Enstitüsünden bilim adamlarının yer aldığı  uluslararası araştırma ekibi, yaptıkları iklim modellemesiyle, iki ayrı  jeo-mühendislik yönteminin aynı anda uygulanmasıyla sera etkisi yaratan gazların  atmosferde meydana getirdiği ısınmanın etkisinin azaltılabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, atmosferde sıcaklığı ve yağışı dengelemek için  önerilen iki temel jeo-mühendislik müdahalesini ele aldı.

Üzerinde durulan ilk jeo-mühendislik müdahalesi, atmosferin üst  tabakalarına güneş ışınlarını dağıtan partikülleri yaymak oldu.

Bilim adamları, bunun tıpkı büyük yanardağ patlamalarında olduğu gibi  atmosferde serinleme etkisi yaratacağını öngörürken yöntemin beraberinde yağışı  da belirgin şekilde azalttığını gözledi.

İkinci müdahale seçeneği olarak ise atmosferdeki sıcaklığın dış uzaya  yayılmasını engelleyen sirüs bulutlarının çeşitli yöntemlerle seyreltilmesi  olasılığı ele alındı.

Bu yöntemle de atmosferdeki ısınmayla artan çökelme yağışlarının  azaltılamayacağı anlaşıldı.

Bilim adamları sonunda iki yöntemin beraber uygulandığı başka bir  model geliştirdi.

Yeni modelde, iki yöntemin aynı anda uygulanması halinde, küresel  ortalama sıcaklık değerlerinin endüstri öncesi seviyelere indiği ve yağış  miktarının da endüstri öncesi seviyelerdeki istikrarına kavuştuğu görüldü.

Bilim adamları söz konusunu müdahaleler sayesinde sıcaklığın ve yağış  miktarının dengelendiği ancak, dağılımlarının dengeli olmadığını, bazı bölgelerde  aşırı sıcaklıklar görülürken, bazı bölgelerin ise eskisinden daha çok yağış  aldığını gözledi.

Bilim adamları bu sebeple, sera etkisi yaratan gazların salımının  azaltılmasının küresel ısınmaya karşı hala en etkili yöntem olduğunu vurguladı.

Araştırmanın sonuçları Amerikan Jeofizik Birliği yayını "Geophysical  Research Letters" dergisinde yayınlandı.

BİLİM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;