Bilim
  • 7.12.2018 21:41

Bilimadamları şok oldu!.. Dünya su yutuyor

Dünya milyonlarca litre suyu 'yutuyor'

Ä°lgili resim

ABD’de bir grup bilim insanı, yapılan araştırma sonucunda dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru’nun su tahliye ettiğini ve kilometreküplerce su yuttuğunu bildirdi.

Mariana Çukuru ile ilgili görsel sonucu

ABD’nin Missouri eyaletindeki Washington Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, yapılan araştırma sonucunda dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru’nun bir tür su tahliye deliği olarak çalıştığını ve miktarı kilometreküplerle ifade edilen su yuttuğunu belirtti.

Araştırma ekibinin başındaki Chen Cai, Pasifik Plaka ile Mariana Plakası'nın çarpışması sonucunda oluşan çukurun su yuttuğunu daha önce de bilindiğini, bilinmeyen şeyinse dünyanın derinliklerine giden suyun miktarı olduğunu belirtti.

Araştırmanın sonucunu Nature dergisinde yayınlayan Cai ve ekibi, makalede dünyanın derinliklerine akan su miktarının tahmin edilebilenin 4.3 katı olduğunu vurguladı. Live Science portalına konuşan Cai, sadece Mariana Çukuru'nun tahliye boşluğundan her 1 milyon yılda 3 milyar teragram (3 kilometreküp) okyanus suyu tahliye olduğunu, dünyanın derinliklerine su sızdıran bu türden birkaç yer daha olabileceğini söyledi.

Peki tüm bu sular nereye akıyor?

Uzmanlar, bu tür tahliye çukurlarından akan suların yeraltı okyanusları beslediğini düşünüyor. Kısa bir süre önce Washington Üniversitesi'nden Prof. Michael Wysession ve San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde çalışan öğrencisi Jesse Lawrence, sismik hareketleri ile ilgili gözlemleri sonucunda yeraltı okyanusların olduğunu açıklamıştı.

Depremlerin yol açtığı sismik dalgaların kaydedildiği 600 bin sismogramı inceleyen uzmanlar, Avrasya kıtasının doğu kısmı ve Kuzey Amerika dâhil olmak üzere dünyanın en az 2 yerinde muazzam büyüklükte su depolarının olduğunu tespit etti.

İncelenen derinliklerin 3 boyutlu modelini çıkaran bilimciler, orada biriken su miktarının Kuzey Buz Okyanusu'nu doldurabilecek kadar olduğunu savundu. Bu buluş, dünyanın derinliklerinde biriken suların zaman zaman yeryüzüne çıkarak kutsal kitaplarda aktarılan 'tufan' gibi doğal felaketlere yol açıp açmayacağı sorusunu akıllara getirdi.

Profesör Wysession, yer kabuğu ile çekirdek arasında yer alan mantonun şimdiye kadar araştırılmayan kısımlarında da su olabileceğini ve bu suyun miktarının, şu ana yer yüzünde olan tüm okyanusların suyunun 5 katı olabileceğini belirtiyor.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER