Yaşam
  • 30.6.2009 10:48

BİR AYDA 23 KİŞİYİ YILDIRIM ÇARPTI, 78 KİŞİ BOĞULDU

Boğulmada Marmara, yıldırımda Karadeniz ilk sırada

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte boğulma vakaları da artmaya başladı. Son bir ayda yurt genelinde 78 kişi boğularak öldü. En çok ölüm 20 kişiyle Marmara Bölgesi'nde yaşanırken, ölümlerde ikinci sırada 17 kişiyle denizin olmadığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi var. Haziran ayı boyunca yurdun birçok yerinde yıldırım düşmesi sonucu ölenlerin sayısı ise 23'ü buldu. En çok yıldırım çarpması vakası Karadeniz Bölgesi, Doğu ve İç Anadolu Bölgesi'nde yaşandı.

SON ÜÇ GÜNDE 13 KİŞİ ÖLDÜ

Yaz sıcaklarının artmasıyla serinlemek için göl, gölet ve denize giren çok sayıda kişinin boğularak öldüğü yönündeki haberlerin ardı arkası kesilmiyor. En çok ölüm 20 kişiyle Marmara Bölgesi'nde yaşandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 16, Karadeniz Bölgesi'nde 11, Ege Bölgesi'nde 10, Akdeniz'de 8, İç Anadolu Bölgesi'nde 7, Doğu Anadolu'da ise 4 kişi boğularak öldü. Son olarak 27 Haziran'da İstanbul Tuzla'da 3 kişi, Uşak ve Kemer'de ise birer kişi öldü. 28 Haziran'da ise Sakarya, Hatay, Şanlıurfa, Aydın, Samsun, Adana, Gaziantep'te birer kişi boğuldu. Dün ise Osmaniye'de sulama kanalına giren bir genç, Çorum'da serinlenmek için gölete giren müteahhit Bekir Ayar, Bodrum'da dalış yapan 20 yaşındaki Adem Yerdelen boğularak öldü. Malatya Doğanşehir'de 77 yaşındaki İ.A düştüğü havuzda boğuldu. Son üç günde 15 kişi boğularak öldü.

YILDIRIMA BİR AYDA 23 KURBAN

Yıldırım düşmesi sonucu ise son bir ayda ölenlerin sayısı 23'e ulaştı. . Karadeniz Bölgesi'nde 6, Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi'nde 4'er, Güneydoğu ve Marmara Bölgesi'nde 3'şer, Ege'de ise 1 kişi yıldırım çarpması sonucu öldü. Dün Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Taşdibi köyünde İsmail Güller, tarlasında çalışırken sığındığı ağaca yıldırım isabet etmesi sonucu öldü. Bursa'nın Mudanya ilçesinde Hüseyin Bora (39) üzerine yıldırım düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Karacabey'de ise tarlada çalışırken üzerlerine yıldırım düşen Neşet Kurt (27) ve Ali Yavuz (38) kurtarılamadı. 24 Haziran'da Bursa'nın Yenişehir ilçesinde yıldırım isabet eden anne ve kız ölmüştü. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Fakültesi'nin çatısında yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı.Yangın büyümeden söndürüldü.

İLGİLİ HABERLER