Dünya
  • 30.3.2015 15:23

BM yetkilisi Gunness, 'Bağışçılara yalvarıyoruz'

Kuveyt’te yarın düzenlenecek olan Suriye’ye Yardım Konferansı öncesinde UNRWA Sözcüsü Christopher Gunness Türk basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Geçen yıl Kuveyt’te düzenlenen bağış konferansında UNRWA’ya 417 milyon dolar yardım taahhüdünde bulunulduğunu belirten UNRWA Sözcüsü Gunness, ancak bu taahhüdün sadece yüzde 53’ünü alabildiklerini belirtti. Gunness, “Bağışçıların mutlak suretle verdikleri taahhütleri yerine getirmelidir. Paraya ihtiyacımız var. Ortadoğu’daki bu karışık zamanda eğer BM bunu sağlayamazda diğer insanların arzuladığı umutsuz toplumlar meydana gelir” dedi. Geçen yıl verilen taahhüdün sadece yarısını aldıkları için bu yıl da 415 milyon dolar talep edeceklerini belirten Sözcü Gunness, “Bağışçılardan taahhüt ettikleri miktarın tamamını vermeleri için onlara yalvarıyoruz” dedi.

Yarın Bayan Sarayı’nda düzenlenecek Kuveyt III Konferansında 5,5 milyar doları Suriye’ye komşu ülkelere sığınan mülteciler için ve 2,9 milyar doları Suriye’de yerlerinden olan Suriyeliler için olmak üzere toplamda 8,4 milyar dolarlık bağış toplanması hedefleniyor.
 

HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLAMIŞTI

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Chris Gunness, geçtiğimiz sene Temmuz ayında Gazze'deki durumu El Cezire Arapça kanalına video konferans aracılığıyla değerlendirirken, çocukların vahşice öldürüldüğüne şahit olmanın etkisiyle duygusallaşmış ve daha fazla dayanamayarak gözyaşlarına boğulmuştu. Hıçkıra hıçkıra ağlayan Birleşmiş Milletler Sözcüsüne, çevresindekiler teselli vermeye çalışmıştı.

MUAMMER SERHEN-MEHMET SELMAN BEKTAŞ

 

İLGİLİ HABERLER