Gündem
  • 29.9.2011 00:35

BOLU'YA BELEŞ PREZERVATİF!..

BÜLENT VELİOĞLU
BOLU (İHA) - İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, "Kadın sorun yaşıyor. Depresyona girebiliyor. Başka sorunlar ortaya çıkıyor. Sağlıksız bir aile olacağına 1 çocuk olsun, sağlıklı aile olsun. Eğer imkan varsa, istiyorlarsa planlasınlar, 3 çocukta olsun, 5 çocuk da

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, 2010 yılında nüfus planlama çalışmaları kapsamında kurumlarca 250 Bin adet prezervatif dağıtımı yapıldığını söyledi. 

Bolu Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti'ne (BKGC) ziyaret gerçekleştiren Sağlık Müdürü Dursun Koç, Bolu'nun nüfus azalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Nüfus planlama çalışmaları kapsamında kurumlarınca dağıtılan prezervatif rakamlarını açıklayan Dursun Koç, prezervatifi korunmak isteyen aileler için dağıttıklarını söyledi. İstenmeyen çocuğa sahip olmanın aileleri ciddi anlamda stres ve sıkıntıya soktuğunu ifade eden Koç, "Aile hekimleri de dağıtım yapıyor. 2010 yılında dağıtılan prezervatif sayısı 250 bin civarında. Başbakan ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı, 'İsteyerek çocuk yapın' diyor. İstenmeyen çocuk nedeniyle gerek aile, gerek anne, gerek çocuk strese girmemesi için bu uygulamayı yapıyoruz. Örneğin, kadın istemediği halde gebe kalabiliyor. Bu durumda kadın kürtaj oluyor ya da kendisi düşük yapmak istiyor. Veya da istemeyerek de olsa doğumu gerçekleştiriyor. Bunlar bizim için ciddi anlamda sağlığı tehdit eden unsurlar ama biz her türlü imkanı sunuyoruz. Kişi bilerek çocuk sahibi olsun diyoruz. Çocuk ayrı bir nimet, güzelliktir. İstenmeyen çocuğa sahip olmak aileye ciddi anlamda stres ve sıkıntı getiriyor" diye konuştu. 

Prezervatif dağıtımının planlamayı sağlamak için yapıldığını belirten İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, "Kadın sorun yaşıyor. Depresyona girebiliyor. Başka sorunlar ortaya çıkıyor. Sağlıksız bir aile olacağına 1 çocuk olsun, sağlıklı aile olsun. Eğer imkan varsa, istiyorlarsa planlasınlar, 3 çocukta olsun, 5 çocuk da. Planlamayı sağlamak için prezervatif dağıtımı gerçekleştiriliyor" şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER