Ekonomi
  • 3.9.2013 13:15

Borsa İstanbul'da İslami finans toplantısı

Toplantıda bir konuşma yapan Borsa İstanbul (BİST) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Borsa İstanbul olarak küresel finansal krizi sürecinde gerek makro ihtiyati risklerin yönetimi gerekse alt yapı yatırımlarının finansmanı noktalarında kaydadeğer bir alternatif sunan İslami finans ürünlerinin Türkiye'de gelişmesini ve yaygınlaşmasını misyonlarının bir parçası olarak kabul ettiklerini söyledi.

Borsa İstanbul olarak yeni hedeflerinin olduğunu kaydeden Turhan, "Bir Ar-Ge merkezi açmayı planlıyoruz. Dünya borsaları ile işbirliği sergileyecek bir Ar- Ge merkezi olacak. Dünya Bankasının da işbirliği ile İslami finans anlamında kurulacak ilk İslami araştırma merkezi olacak. Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Avrupa, Balkanlar ve Orta Asya bölgeleri odak altına alınacak. Bütün bu bölgelerde kalkınma platformları incelenecek." dedi

Toplantıya, Emirates NBD Capital CEO'su Mohammad Kamran Wajid, Albaraka Turk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Keser, Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Eğriboyun, HSBC Küresel Kredilendirme ve Finansman Direktörü Hulusi Horozoğlu katıldı.

IFN ROARDSHOW'A İLGİ HER YIL ARTIYOR

Islamic Finance News Roadshow (IFN Roadshow), Bangladeş, Singapur, Avusturalya, Pakistan ve Sri Lanka'nın ardından Türkiye'de düzenlendi. Toplantılar daha sonra 19 Eylül'de Fas, 7 Kasım'da Hong Kong, 25 Kasım'da Tayland ve 28 Kasım'da Brunei'de devam edecek. İstanbul'da ilki 2009 yılında düzenlenen IFN Roadshow, bu tarihten itibaren her yıl artan bir katılımcı sayısına ulaştı.IFN Turkey Roadshow, 2010 yılında 80 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilirken, bu sayı 2011'de 120'ye, 2012'de de 170'in üzerine çıktı.

 

İLGİLİ HABERLER