Ekonomi
  • 3.6.2020 13:46

Böyle fırsatçılık görülmedi!.. Şezlong ile yemek fiyatı 48 bin lira

Fırsatçılığın adı serbest piyasa oldu: Şezlong ile yemek fiyatı 48 bin lira

Bodrum'da günlüğü bin, aylığı 24 bin yemekli kampanyası ile de 48 bin lira gibi fahiş bir fiyata kiralanan şezlonglar gündem oldu. Tepkiyle karşılanan fiyatlar korona sonrası "fırsatçılık" olarak değerlendirilirken, turizmin yara aldığı bu dönem içerisinde böyle bir fiyat politikasının uygulanması tepki çekti. Bodrum belediye Başkanı Ahmet Aras ise fiyatlar için "Serbest piyasa koşullarında yaşıyoruz" dedi.

Koronavirüs'te normalleşme sürecine girildi ancak hayatımız hızla normale dönerken, bazı sektörler hizmet karşılıklarında fahiş zamlar uygulamaya başladı. Kredi destek paketlerinin hayata geçirilmesi gündeme gelirken, kredi verilecek sektörlerde de fiyatlarda yüksek artış meydana geldi.O sektörlerden biri de turizm. Bodrum'un her sezon pahalılığı ile gündeme gelen Türkbükü'nde şezlong kiralamak için belirlenen ücretler "yok artık" dedirtti.

48 BİN LİRALIK KAMPANYA

Koronayı bahane ederek fiyatlarını "fırsatçılık" politikasına göre yenileyen oteller, zamlı fiyatlarıyla dudak uçuklattı. Sosyal mesafe nedeniyle şezlong sayılarını azaltan oteller, önlemlerle harmanladıkları hizmet şartlarını fiyatlara fahiş bir şekilde yansıttı.

 

Günlük şezlong kirası bin lira, aylık oda 24 bin lira, eğer yemekte dahil olursa fiyatların 48 bin liraya kadar çıktığı görüldü.

"SERBEST PİYASA KOŞULLARINDA YAŞIYORUZ"

Türkbükü'nün tartışmalı fiyatları tepki çekerken, konuya ilişkin Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan açıklama geldi. Aras fiyatlara müdahale edemediklerini belirterek “Türkbükün’de bu her zaman gündem olmuştur. Türkbükündeki bu yüksek fiyatlar, lahmacunlar, loca fiyatları her zaman gündem oldu". dedi.

Fiyatlara müdahale gibi bir uygulamalarının bulunmadığını da belirten Belediye Başkanı "Serbest piyasa koşullarında yaşıyoruz. Biz Bodrum’un böyle olmadığını ifade etmek istiyorum. Bodrum’un her yerinde bu fiyatlar yok. Bodrum her türlü keseden insanın rahatça yaşaya bileceği, faydalanabileceği işletmelere de sahip ama çok pahalı işletmelere de sahip. Buda insanların tercih meselesi. Bu konuda Belediyenin bir yaptırımı yoktur. Belediye olarak gidip neden bu kadar ücret istiyorsunuz diyemeyiz. Farklı şekilde denetimlerimizi yaparız, işletmeler kedi fiyatlarını koymakta ticaret kanunu gereği serbesttir” ifadelerini kullandı.

"BELİRLİ PROFİLİN ÜSTÜNDEKİLERE HİZMET VERİYOR"

Fiyatları savunanlardan biri de Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu oldu. Karcılıoğlu otelin özel hizmet verdiğini, uygulanan fiytların normal olduğunu savunurken "Belirli bir profilin üstündeki vatandaşlara hizmet veriyor" dedi.


 


 

İLGİLİ HABERLER