Sağlık
  • 11.3.2021 12:02

Brezilya'yı perişan eden P.1 mutantı virüs Türkiye'de görüldü

Bakan Koca'nın açıklamaları gündemi değiştirdi: Mutasyonlu koronavirüs şoku!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika açıklamaları. Bakan Koca mutant virüs vakalarının gün geçtikçe arttığını belirterek, "Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplam 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı, 1 ilimizde 2 B.1.427 (California- NewYork) mutantı ve 1 adet de P.1 (Brezilya) mutantı tespit edilmiştir" dedi. İşte mutant virüsle ilgili son dakika haberinin detayları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre Koca'nın açıklamalarında öne çıkan 2 önemli başlık oldu. Mutant virüslerin yayılım hızı ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tabloya ani etkileri ile son hafta verilerine dair kritik bilgiler paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bakın hangi son dakika açıklamalarını yaptı;

 Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka, çok hasta potansiyelini barındırıyor. Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 İngiltere mutantı, 9 ilimizde 61 Güney Afrika mutantı, 1 ilimizde 2 California-NewYork mutantı ve 1 adet Brezilya mutantı tespit edilmiştir. Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı tedbir ve aşıdan başka silahımız yok.

Son hafta verileri, ülke genelinde tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor. Riskli olanın virüsün kendisi değil, kasten veya ihmalle virüsün yayılmasına neden olan davranışlarımız olduğunu akıldan çıkarmamalıyız.

'AŞILAMADA KARARLILIK ARTARAK DEVAM EDECEK'

10 milyonun üzerinde aşılama gerçekleştirmiş durumdayız. Aşı tedarikine paralel olarak bu performansımız bazı dönemler yavaşlasa da artarak devam edecektir. Bilelim ki maviye yolculuğumuz virüsten korunarak yaşamayı öğrenmekten geçiyor. Aşı için küresel tedarik güçlüğü, tedbir için de bir yılın verdiği yorgunluk var. Hep birlikte el ele bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum.

"MAVİYE YOLCULUĞUN FORMÜLÜ..."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Açıklamasını, "Bilelim ki maviye yolculuğumuz virüsten korunarak yaşamayı öğrenmekten geçiyor" başlığıyla Twitter hesabından takipçileri ile paylaşan Bakan Koca, küresel salgının her alanda açtığı tahribatı tarif etmenin mümkün olmadığını belirtti.

BU HEPİMİZİ ÇOK YORDU

Hastalığın tedbirlerle kontrol altına alınan dalgalar halinde geçtiğini aktaran Koca, "İnsanın insana temasını kesmesini zorunlu kılan, insani olan her değere ara vermek zorunda bırakan bir yılı geride bıraktık. Hastalığın ülkemizdeki seyri tüm dünyada olduğu gibi yüksek sayıda kişiye virüsün hızla bulaştığı ve tedbirlerle kontrol altına alındığı dalgalar şeklinde kendisini hissettirdi.

Salgını kontrol altına aldıkça daha çok eski günlerin özlemi ile hareket ederken hastalık can yakmaya başlayınca zorunlu olarak tedbirlere sarılmakla geçti günler. Bu nedenle bazı dönemler neden eskiye dönmüyoruz sesleri, bazı dönemlerde ise neden daha çok kapanmıyoruz sesleri yükseldi. Bunun maalesef bilimsel bir tecrübesi ve tek doğrusu yok.

Salgının tüm yönleri ile ele alındığı başta Kabinemiz, bakanlıklarımız, bilim insanlarımız hep birlikte vatandaşımız için dönemin en doğru hamlesi ne ise onu yapmaya çalıştık. Bu hepimizi çok yordu" ifadelerini kullandı.

'GÜN GEÇTİKÇE MUTANT VİRÜSLER ÜLKEMİZDE ARTMAKTADIR'

Bilim Kurulu'nun güncel gelişmeleri değerlendirdiğine işaret eden Bakan Fahrettin Koca, "Salgın öncesi ve salgınla mücadele sürecinde aldığımız tüm tedbirlere rağmen, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yayılım hızlı bir seyir izlemektedir. Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka maalesef çok hasta potansiyelini barındırıyor.

Hızlı yayılan mutantlar görece daha hafif seyretse de çok bulaştıkları için korumamız gereken bünyelere de daha hızlı ulaşıyor. Ülkemizde mutasyona uğramış koronavirüs vakaları sıkı takip ile yakalanmaktadır. Alınan tüm tedbirlere rağmen maalesef gün geçtikçe mutant virüsler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Mutant virüsle enfekte olduğu tespit edilen kişileri daha sıkı izolasyon kurallarına tabi tutuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

'TEDBİRDEN VE AŞIDAN BAŞKA SİLAHIMIZ YOK'

Tespit edilen mutant virüs vakalarını bildiren Koca, açıklamanın devamında şu efadelere yer verdi:

76 İLİMİZDE TOPLAM 41 BİN MUTANT VİRÜS

"Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplam 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı, 1 ilimizde 2 B.1.427 (California- NewYork) mutantı ve 1 adet de P.1 (Brezilya) mutantı tespit edilmiştir.

76 İLİMİZDE TOPLAM 41 BİN MUTANT VİRÜS

"Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplam 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı, 1 ilimizde 2 B.1.427 (California- NewYork) mutantı ve 1 adet de P.1 (Brezilya) mutantı tespit edilmiştir.

İLGİLİ HABERLER