Ekonomi
  • 12.10.2018 09:32

Brunon davası öncesi Dolar 5.85'e indi

Dün akşam saatlerinde ABD'li Rahip Brunson'ın bugün yapılacak duruşmasıyla ilgili iddiaların ardından 5.90 TL'ye dek inen dolar/TL yeni güne de aynı seviyeden başladı. Kur duruşma öncesinde 5.85'e kadar indi

Dolar/TL bu sabah 5.85'e kadar indi. Kur dün akşam saatlerinde ABD'li rahip Brunson'ın bugün yapılacak duruşmasıyla ilgili iddiaların ardından 5.90 TL'ye dek inmişti.

NBC'NİN İDDİASI

Amerikan yayın kuruluşu NBC dün Türkiye ile ABD'nin rahip Brunson'un serbest kalması için gizli anlaşmaya vardığını,  Beyaz Saray'ın Rahip Brunson'ın salınmasını ve önümüzdeki günlerde ABD'ye dönmesini beklediğini  ileri sürmüştü. Dün sabah güne 6.06 civarında başlayan dolar/TL , üç yıl aradan sonra ilk kez fazla verilen ödemeler dengesindeki seyirle 6 TL'nin altına inmişti. Gün içinde en düşük 5.95 seviyesini test eden dolar gece gelen bu haberle 5.90 TL seviyesine inmişti.

İki yıl önceki darbe girişiminin ardından hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu "FETÖ" ve PKK ile bağlantıları 
bulunduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve Nisan ayında yargılanmaya başlayan Brunson, Temmuz ayında ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

DOLAR ENDEKSİ 95'TE

ABD Doları, bugün önemli paralar karşısında bu ayın en düşük seviyesine geriledi. Düşen ABD tahvil faizleri ve Wall Street zararlarının güveni azaltması doların güçsüz seyrinde etkili oldu. Dolar Endeksi (DXY) haftanın son işlem gününde 95 seviyesinden işlem gördü. Gösterge endeks, Salı günü 96.15 ile aylık zirvesini görmüştü.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER