Gündem
  • 30.6.2015 12:20

Bu caminin Türkiye'de benzeri yok

Bu caminin Türkiye'de benzeri yok - Tıkla İzle

Yunus Emre Mahallesi'nde 3 yıl önce hayırseverlerin desteğiyle tamamlanan Mekke Cami, ilginç mimari yapısıyla dikkati çekiyor.Camide aynı anda 2 bin 500 kişinin ibadet edebildiğini belirten Mekke Camii İmam Hatibi Murat Oruç, Ramazan öncesi halkın hizmetine sunulan caminin dış bölümünün, farklı boyutlarda iç içe geçmiş yeşil ve beyaz renklerdeki iki yarım küreyle minareden oluştuğunu ifade etti.

Caminin yarım küre biçimli iç bölümünün Kütahya çinileri ve hat yazılarıyla süslendiğini belirten Oruç, buradaki tek avizenin de Kabe biçiminde yapıldığı dile getirdi. Murat Oruç, araştırmalarına göre caminin Türkiye'de benzeri olmadığını belirtti.

Caminin bin 123 metrekare arsaya inşa edildiğini, kapalı kullanım alanının da bin 100 metrekare olduğunu kaydeden Murat Oruç, "Camimizin Türkiye'de bir benzeri yok. Büyük ve küçük iki yarım kürenin iç içe geçirilmesiyle oluşan farklı bir mimarisi var. Camimiz yapımı 5 yılda tamamlandı" diye konuştu.
Caminin müezzini Hüseyin Kaygısız da 3 katlı caminin bodrum katının kadınlar için ibadet yeri olarak hizmet verdiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER