Gündem
  • 16.7.2019 15:00

Bu gece 21.34'te başlıyor! Ay tutulması Türkiye'den de takip edilebilecek

Bu gece 21.34'te başlıyor! Ay tutulması Türkiye'den de takip edilebilecek

Çıplak gözle takip edilebilen kısıtlı sayıdaki astronomi olaylarından olan ay tutulması, bu gece saat 21.34’de başlayacak. Türkiye’den de izlenebilecek olan bu nadir astronomi olayı ile ilgili Prof. Dr. Orhan Gölbaşı bilgi verdi.

16-17 Temmuz gecesigerçekleşecek olan ay tutulması, Türkiye’den de takip edilebilecek. Tutulma sırasında Ay’ın yüzde 65’ininDünya’nın gölgesi içerisinde kalması bekleniyor. Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, “Ay, Dünya etrafında, Dünya da Güneş etrafında döner. Ancak bu üç cisim uzayda her zaman bir doğru üzerinde yer almaz, yörünge düzlemleri farklıdır. Ancak yılda ortalama iki kere, yörünge düzlemleri çakışır ve üç gök cismi bir doğru üzerinde buluşur. Bu zamanlarda tutulmalar meydana gelir. Hiçbir zaman sadece Ay veya sadece Güneş tutulması meydana gelmez, biri oluyorsa mutlaka 14-15 gün önce veya sonra diğeri gerçekleşir. Örneğin yıl sonunda 26 Aralık’ta Halkalı Güneş tutulması ve 10 Ocak 2020'de Gölgeli Ay tutulması yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

‘Tutulma tüm Türkiye’den izlenebilecek’

Ay tutulmasının saatini bildiren Prof. Dr. Gölbaşı, “Tutulma Türkiye saati ile 21:43‘de başlayacak, tutulmanın ortası saat 00:31’de gerçekleşecek ve saat 03:18’de de sona erecek. Tutulma sırasında Ay’ın yaklaşık yüzde 65’lik kısmı Dünya’nın gölge konisi içinde kalacak" şeklinde konuştu.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER