Asayiş
  • 30.9.2008 02:13

BU ÖLÜM YOLLARINA DİKKAT!..

İşte ölüme yol açan yol ve güzergahlar...
Türkiye’de, yılda ortalama 10 bin kişinin ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan trafik kazaları, bayramlarda diğer günlere oranla daha da artıyor. Geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen 46 ölümlü trafik kazasında, 64 kişi yaşamını yitirdi, 102 kişi de yaralandı.
Son 10 yılda Ramazan Bayramı’nda 1180, Kurban Bayramı’nda ise 2130 kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Bu yıl 9 günlük Ramazan Bayramı’nda özellikle uzak mesafelere gidecek sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyaran uzmanlar, vatandaşlardan mecbur kalmadıkça kendi araçlarıyla yola çıkmamalarını, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi.
% 40’I GÜVENSİZ
Trafik Güvenliği Vakfı Başkanı Ekrem Bulgun, Türkiye’deki yaklaşık 65 bin kilometrelik karayolunun yüzde 40’ının güvenli olmadığını savundu. Bulgun, trafik kazalarının sürücü hatalarının yanı sıra karayollarındaki altyapı eksikliğinden de kaynaklandığına dikkati çekti. Sürücülerin, ‘’kara nokta’’ diye tabir edilen trafik kazasının yoğun olduğu güzergahlarda daha dikkatli olmasını isteyen Bulgun, daha önce belirledikleri 486 kara noktadan büyük bölümünün iyileştirildiğini ancak çok tehlikeli bazı yollarda düzenleme yapılması gerektiğini bildirdi.
ÖLÜM YOLU
Trafik Güvenliği Vakfı yetkililerinden alınan bilgiye göre, ‘’kara nokta’’ diye tabir edilen kaza potansiyelinin yüksek olduğu yolların bazıları şöyle:
Gümüşhane-Bayburt yolunun Pirahmet kavşağı.
Yakakent-Samsun yolunun 2. kilometresi.
Çorum-Samsun yolunun Mecitözü 1 ve 2. kavşağı. lÇorum-Ankara yolunun 15. kilometresi. lDüzce-Akçakoca yolunun 16 ve 20. kilometreleri.
E-80 karayolu Tosya-Ilgaz arası.
TEM Otoyolu İzmit çıkışı.
TEM Otoyolu Bolu dağı tüneli giriş ve çıkışı. lSakarya’daki Karasu Kavşağı.
D-130 Karayolunun Değirmendere-Karamürsel arası Gonca rampası mevki.
İzmit Otogar kavşağı.
Pamukova-Bilecik yolunun 26, 27, 28, 30, 37, 38, 39, 44, 45 ve 46. kilometreleri.
Bilecik’teki Yenişehir kavşağı.
Bilecik-Bozüyük yolunun 11, 14, 15 ve 24. km.’leri.
İzmir’deki Ambarlı kavşağı.
Yatağan kavşağı.
Afyonkarahisar çevre yolu köprülü kavşağı, Sandıklı yol ayrımı.
Afyonkarahisar-Antalya yolunun Kızılören kavşağı.
Bodrum Torba kavşağı.
Antalya-Alanya yolu.
Küçükkuyu-Edremit yolunun 2. kilometresi.
Zonguldak-Ereğli arasındaki Kepez yolu.
KÖPRÜLER KAZA NEDENİ
Boğaziçi Köprüsü giriş çıkışı, Haliç Köprüsü giriş çıkışı, Okmeydanı ve Çağlayan güney yolu, Mecidiyeköy viyadük üstü, Esentepe köprü altı, D-100 Karayolu Fidanlık mevkisi, Çobançeşme Küçükçekmece arası, Sahil yolu ile Harem-Kozyatağı arası. Bağdat Caddesi, Ümraniye yeni Şile TEM yolu, Çiçekçi ışıklı kavşak ile Polis Okulu ışıklı kavşak arası, Libadiye Caddesi, Mahir ız Caddesi, Ali Paşa Caddesi, Kayışdağı Caddesi, Avcılar D-100 Güney ve Kuzey yollar, Atatürk Caddesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi ve Pendik Dolayoba Caddesi.
KONYA YOLUNA DİKKAT
Eskişehir yolunda Söğütözü mevki, Maliye noktası civarı ile 75. kilometredeki Refik Cesur Işıklı kavşağı civarı. Konya yolunda Ahlatlıbel İncek girişi, Gölbaşı kavşağı. Esenboğa yolunda 8-18. kilometreler arası Çankırı yol kavşağına kadar olan kesim, Ayaş Batıkent-Çevre yolu kavşağı ile Çevre yolu Organize Sanayi Sitesi kavşağı arası ve Cetin Emeç Bulvarı büyükşehir köprülü kavşağında sürücülerin dikkatli olması gerekiyor. İzmir’de ise Aliağa-Dikili istikametinde altyapı çalışmaları nedeniyle sürücülerin özellikle gece dikkatli olmaları isteniyor.(bugün)

İLGİLİ HABERLER