Gündem
  • 19.10.2021 20:05

Bülent Arınç: CHP'nin oyu artıyor

Konuk olduğu programda CHP'nin, Baykal'ın laik ve Kemalist çizgisini bırakmasıyla oylarını artırdığını söyleyen Bülent Arınç, bunun devam edeceğini belirtti.

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu eski üyesi Bülent Arınç, Kanal 42’de “Yaşayan Hafıza” programına konuk oldu.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Arınç, CHP ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

CHP'nin laik ve Kemalist yapsını hedef alan Arınç, partiyi ilk olarak Ecevit üzerinden değerlendirerek, "Ecevit dine saygılı laik siyasetçiydi. CHP'den bu yüzden ayrılmıştı." dedi.

"CHP BAYKAL ÇİZGİSİNDEN ÇIKTI OYLARI ARTTI"

CHP'nin son dönemlerde laik çizgiden ayrılmasıyla oylarını artırdığını vurgulayan Arınç, "CHP; Kemalist, laikçi bir çizgide, özellikle Baykal çizgisi. Bugün ondan çıktılar. Çıktıkları için de oyları artıyor ve artacak öyle görüyorum ben.

"BAYKAL ÇOK ŞEDİT-KEMALİST-LAİK BİR KİŞİYDİ"

Ama Baykal çok şedit, çok Kemalist, çok laik bir kişiydi. Allah ona da şifalar versin, onun için de iyilikler dileyelim. O zaman böyle olmaz dedi, laiklik dediğiniz şey dine saygıdır, dini özgürlüklere saygıdır. Hatta o zamanlar konuşmalarıyla da halktan çok iyi şeyler aldı.

"BU ORTANIN SOLU LAFLARI ESKİDE KALDI"

Yani bu ortanın solu lafları falan eskide kaldı. Daha sonra, 80’den sonra parti kurmaya giderken artık Türkiye’de buna ihtiyacımız var dedi. Şimdi o zaman nezaket vardı. Eleştiri vardı, hem de çok şedit eleştiriler vardı. Ama hiç kimse sen ahlaksızsın, sen şerefsizsin, vay hain, vay satılmış bunların hiçbirisini konuşmazdı. Konuşamazdı. Bunu söyleyen insanları zaten hiç kimse tasvip etmezdi. Kürsüleri çok iyi kullanan hatipler vardı ve en fazla polemik yaparlardı.

"ŞİMDİ SİNİRLER NEFRETLER HAKİM"

Şimdi sinirler hakim, kamplaşmalar, nefret hakim. Siyasette nefret dili olmaz, siyasette siyasi dil olur. Siyasi dil, biraz diplomatik dildir. Yani nezaketi içinde taşır." ifadelerini kullandı.

Hafızana reset mi attırdın? Bülent Arınç'tan şoke eden sözler: Ecevit dine saygılıydı

22. dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Merve Kavakcıyı başörtülü olduğu gerekçesiyle TBMM'den kovan Bülent Ecevit'in dine saygılı biri olduğunu söyleyerek 'rahmet' diledi.

Bülent Arınç, katıldığı televizyon programında başörtülü Merve Kavakcı’yı Meclis’ten kovan Bülent Ecevit’in 'dine saygılı' olduğunu belirterek methiyeler düzdü.

22. dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Konya’nın yerel televizyonu Kanal 42’de “Yaşayan Hafıza” programına konuk oldu.

Siyasete dair açıklamalarda bulunan Arınç, Bülent Ecevit için hayrete düşüren açıklamalarda bulundu.

 

 

'Bülent Ecevit dine saygılıydı'

“Ona bütün gönlümle rahmet diliyorum. Çünkü önünü arkasını bildiğim bir insandı.” diyen Arınç'ın konuşmasının devamında söyledikleri ise ‘yok artık’ dedirtti:

(Bülent Ecevit) Dine saygılı, laiklik taraftarıydı. CHP’den bu yüzden ayrılmıştı. CHP, Kemalist ve laikçi bir çizgide, özellikle Baykal çizgisi.

CHP'nin oylarının arttığını iddia etti

Ecevit’in ‘dine saygılı’ olduğunu söyleyen Arınç, CHP’ye de güzellemede bulunmayı unutmadı. CHP’nin Baykal çizgisinden çıktığı için oylarının arttığını iddia eden Arınç, “Oyları da artacak gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

CHP'li Özgür Özel'den 'vampir' benzetmesi

Öte yandan Arınç'ın, Baykal çizgisinden çıktığı için oylarının arttığını iddia ettiği CHP'nin Grup Başkanvekili Özgür Özel, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşen Başkan Erdoğan'ın tercüman olarak görevlendirdiği Merve Kavakcı'nın kızı Fatma Gülham Abusahanab için skandal ifadelerde bulunarak 'vampir' benzetmesi yapmıştı.

Merve Kavakcı'nın 'başörtülü' kızına 'vampir' diyen CHP'li Özgür Özel'e tepki yağıyor

Kavakcı başörtülü olduğu için TBMM'den kovulmuştu

28 Şubat 1977 tarihinde gerçekleştirilen ve ‘postmodern darbe’ olarak bilinen süreçte Merve Kavakcı, TBMM'ye başörtülü girdiği için Bülent Ecevit ve bazı vekiller tarafından sert tepkiyle karşılaşmıştı. Vekiller, alkışlarla kendisini protesto ederken Ecevit, Kavakcı'yı 'başörtülü' olduğu gerekçesiyle Meclis'ten kovmuştu.

Ecevit: Haddini bildirin

Ecevit TBMM'de tarihe kara bir leke olarak geçen şu ifadeleri kullanmıştı:

'Türkiye'de özel yaşamda kadınların giyim -kuşamına başörtüsüne kimse karışmıyor. Ancak burası özel yaşam alanı değildir. Devletin gelenek ve kurallarına burada görev yapanlar uymak zorundadır. Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz'


 

İLGİLİ HABERLER