Gündem
  • 11.8.2020 20:12

Bursa Valiliği açıklama yaptı! Korona kısıtlaması getirildi

Dünyada ve ülkemizde ölümlere neden olan koronavirüs salgınına karşı Bursa Valiliği, yeni tedbirleri duyurdu. Valilikten yapılan açıklamaya göre; düğün, nişan, sünnet düğünlerine 2 saat sınırı getirildi. Düğün konvoylarına da 10 araç sınırlandırılması getirilen şehirde, düğünlerin ve diğer etkinliklerin açık alanda, 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde planlanması istendi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan ölümcül yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisine karşı Bursa Valiliği, yeni tedbirleri açıkladı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu'nca alınan kararlar sonrası Bursa Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı

"Son zamanlarda halkımızın temizlik kurallarının uygulanmasında yaşadığı eksiklikler, sosyal mesafenin korunamaması, maske kullanımında hassasiyetin azalması ve tüm bunların sonucu vaka sayılarının artması nedeniyle kısıtlaması esnetilen ya da kaldırılan bazı konularda kısıtlama kararlarının, salgının yayılma hızını düşürmek, istenmeyen sonuçlarını engellemek ve en nihayetinde de toplum sağlığını korumak amacıyla tekrar uygulamaya koyulması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Gelinen noktada düğünler ve mevlidler ile asker uğurlama eğlencelerinde ek tedbirler alınması zorunluluğu ortaya çıkmıştır."

Yapılacak tüm etkinliklerin 10.00 ile 24.00 saatleri arasında, 2 saatte bitecek şekilde planlanması gerektiği vurgulanan açıklamada, saat aralığının kolluk birimleri ile kaymakamlıklara dilekçeyle bildirilmesi gerektiği belirtildi.

Düğün, nişan, kına, mevlid, sünnet törenlerinin mümkünse açık alanda ve 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde yapılması istenilen Valilik açıklamasında şöyle denildi: "Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir"

İLGİLİ HABERLER