Medya
  • 31.3.2009 11:17

BÜTÜN ÖDÜLLER SANA İSMAİL...

Keş Dağı yine ümitleri söndürdü

Kar kalınlığının yer yer 1.5 metreyi aştığı bölgede son bir umutla arama çalışmalarını aralıksız sürdüren ekipler; İHA Muhabiri İsmail Güneş’in enkaza yüzlerce metre uzaklıkta üzeri karla kaplı cansız bedenine ulaştı. Güneş’in kızak olarak kullandığı helikopter koltuğu da yakınında bulundu.

BÜTÜN ÖDÜLLER SANA İSMAİL
Henüz 34 yaşındaydı İsmail... Hayatının da mesleğinin de baharındaydı. İki çocuğu vardı: Tuluğhan ve Çağan. 9 yıldır İHA’da çalışıyordu. Takip ettiği yüzlerce haber gibi, yine yola koyulmuştu. En iyi fotoğrafları, en özel haberleri yakalamak istiyordu. Fakat nereden bilecekti ki; Hayatının son karesini çekecek ve bu son karede kendisi olacak. Kırık ayaklarına, kanamasına ve öldürücü soğuğa rağmen geçirdikleri kaza hakkında cep telefonuyla bilgiler verecek, 112 Acil Servis ile yaptığı hafızalardan silinmeyecek konuşması ile ülkeyi gözyaşlarına boğacaktı. Dağlarda yankılanan umudun, karlar altında kalan çaresizliğin sesi olacaktı.
Son nefesinde görevini yaptın İsmail. Bütün gazetecilik ödülleri senin....

Kaya kovuğuna sığınmış
25 Mart’ta Keş Dağı’na çarparak parçalanan, içinde BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu helikopter kazasını cep telefonuyla Türkiye’ye duyuran İsmail Güneş’in cansız bedeni bir kaya kovuğunda bulundu

Kahramanmaraş’ın Keş Dağı eteklerinde düşen BBP helikopterinden sağ kurtulan ancak kış şartları sebebiyle bir türlü kendisine ulaşılamayan İHA muhabiri İsmail Güneş’in cesedi bir kaya kovuğunda üzeri karla kaplı vaziyette bulundu. Türkiye’yi acıya boğan kazayı cep telefonuyla bildirerek son nefesinde bile habercilik görevini yerine getiren Güneş’in bulunması için Genelkurmay Başkanlığı’na ait 2 adet skorsky helikopter, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 1 skorsky helikopter, Sivil Savunma ekipleri, jandarma ve emniyete bağlı özel harekat timleri ve dağcılık kulübüne bağlı gönüllüler 24 saat çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Kar kalınlığı yer yer 1-1.5 metreyi bulan bölgede soğukla da mücadele eden ekipler arama çalışmalarının 5. gününde Güneş’in cansız bedenini enkazın 500-600 metre uzaklığındaki bir kayanın kovuğunda üzeri karla örtülmüş bir şekilde buldu. İsmail Güneş’in cesedinin yanında, helikopterden söktüğü anlaşılan bir de koltuk bulundu. Güneş’in ayağı kırık olduğu için helikopterden söktüğü koltukla kayarak güvenli bir yere ulaşmaya çalıştığı tahmin ediliyor. Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Güneş’in kesin ölüm sebebi Adana’dan gelecek Adli Tıp Kurulu heyeti tarafından tespit edilecek. Güneş’in cenazesi, otopsi raporunun tamamlanmasının ardından İHA Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ballı tarafından alınarak bugün özel uçakla Kahramanmaraş’tan memleketi Sivas’a gönderilecek. Merhum Güneş’in cenazesi yarın ikindi namazını mütakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. Cenaze töreni için İHA Genel Müdürü Fevzi Kahraman da Sivas’a gitti.

Kazanın ardından 1 saat içinde ölmüş
Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 4 kişinin ölümüne ciddi travmatik yaralanmanın sebep olduğunu açıkladı. Fevzi Büyüktümtürk, otopsi sonuçlarına göre ölümlerin tamamının kazayı takip eden kısa süre içinde meydana geldiğini, bu sürenin yarım saat ile 1 saati geçmeyecek bir zaman dilimi olduğunu söyledi.

Duvara çarpmış gibi...
Helikopterin sis ve olumsuz hava şartları sebebiyle Keş Dağı’na çarparak düştüğü belirlendi. Helikopter parçalarının geniş bir alana yayılmış olması uzmanlar tarafından “Helikopter, Keş Dağı’na adeta bir kale duvarına çarpar gibi çarpmış. Dağ bir sur gibi helikopterin karşısına çıkmış” şeklinde yorumladı.

İLGİLİ HABERLER