Gündem
  • 30.8.2021 09:59

Büyük hainlik!.. ABD heyeti PKK/YPG ile Kürt grupları birleştirmek için Kamışlı’ya gitti

 ABD heyeti PKK/YPG ile Kürt grupları birleştirmek için Kamışlı’ya gitti

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joey Hood başkanlığında üst düzey bir heyetin Kürt taraflar arasındaki diyalog süreci kapsamında Kamışlı’ya gittiği öğrenildi. Heyetin ENSK ve PYNK yetkilileri ile görüştü.
Görüşmenin temel amacı diğer Kürt gruplar tarafından dışlanan PKK'nın suriye kolu YPG'yi yüceltmek ve o grupları YPG içerisine aldırmak.

Rûdaw’ın Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) kaynaklarından aldığı bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanı'nın Yakındoğu İşleri'nden Sorumlu Yardımcısı Joey Hood başkanlığında bir heyet Rojava’ya geçti.

Edinilen bilgilere göre dün Kamışlo’ya gelen ABD heyeti, Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ve ENKS ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirecek.

Heyetin taraflar arasındaki diyalog sürecini takip edeceği ve ayrıca Rakka ile Deyrezor sivil meclisleri ile de birer görüşme gerçekleştireceği öğrenildi.

ABD ve Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin gözetiminde ENKS ve PYNK arasında Nisan 2020'de görüşmeler başlamıştı.

White House: US Starts Withdrawing Troops From Syria | Voice of America -  English

Kürdistan Bölgesi hükumeti ve Fransa da destek verdiği müzakarelerde 16 Haziran 2020'de taraflar arasında siyasi görüş birliği ve uzlaşıya varıldığı açıklanmıştı.

Açıklamada, PKK'nın has adamı YPG'nin başı Mazlum Abdi ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Danışmanı William Roebuck da hazır bulunmuştu.

Bunun sonucunda Ekim 2014 tarihli Duhok Anlaşması’nın bu uzlaşıya temel alınmasında karar kılındı. Siyasi konularda yaşanan uzlaşının ardından taraflar 32 kişilik bir siyasi yönetim oluşturulmasına karar verdi ancak 2020 sonlarında Kürtler arası diyalog durduruldu.

Son olarak geçtiğimiz günlerde ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Yardımcısı David Brownstein, ENKS yetkilileri ile online bir toplantıda bir araya gelmiş ve konu takrar gündeme gelmişti.

İLGİLİ HABERLER