Dünya
  • 25.5.2020 23:26

Büyük Panik! Trump'ın kullandığı ilaç ölümcül çıktı

Koronavirüs ile ilgili son gelişme dünyayı sarstı! Trump'ın kullandığı ilaç ölümcül çıktı

ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüse karşı kullandığı ve tüm insanlığa önerdiği hidroksiklorokin ilacı ölümcül çıktı.

Foto - Corona virüs (covid-19) salgını için tehlikeli gelişmeler yaşanıyor. Trump'ın başlattığı suçlamalarını gün geçtikçe haklılığını ortaya çıkaran yeni gelişmeler yaşanıyor. İki cepheden kritik adımlar atılıyor. Adeta dünyanın bundan sonraki seyrini değiştirecek olayda yeni açıklamalar geliyor. Trump'ın 'kullanıyorum' dediği ilaç yasaklandı. Trump şimdi ne yapacak? İşte tüm detaylar...

Corona virüs (covid-19) salgını için tehlikeli gelişmeler yaşanıyor. Trump'ın başlattığı suçlamalarını gün geçtikçe haklılığını ortaya çıkaran yeni gelişmeler yaşanıyor. İki cepheden kritik adımlar atılıyor. Adeta dünyanın bundan sonraki seyrini değiştirecek olayda yeni açıklamalar geliyor. Trump'ın 'kullanıyorum' dediği ilaç yasaklandı. Trump şimdi ne yapacak? İşte tüm detaylar...

Gelen son dakika haberlerine göre; Trump'ı şoke eden haber. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip corona virüs (Kovid-19) hastalarının tedavilerinde kullanılan "Hidroksiklorokin" isimli ilacın denemelerinin "güvenlik endişeleri" nedeniyle geçici olarak askıya alındığını bildirdi.

Foto - Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı düzenledi.

DSÖ'nün salgına karşı dünya çapında bir savaş verdiğini belirten Ghebreyesus, bu noktada araştırma ve geliştirme konusunda "agresif" çalıştığını söyledi.

Ghebreyesus, iki ay önce, dört ilaç ve ilaç kombinasyonunun Kovid-19'a karşı etkinliğini değerlendirmek için "Dayanışma Denemesini" başlattıklarını anımsatarak, deneme kapsamında 35 ülkeden 400'den fazla hastanenin aktif olarak hasta kabul ettiğini aktardı.

Şimdiye kadar 17 ülkeden 3 bin 500 hastanın deneme için kayıt yaptırdığını belirten Ghebreyesus, "Cuma günü, Lancet (tıp dergisi), hidroksikolorokin ve klorakin ve bunların hastaneye yatırılan Kovid-19 hastaları üzerindeki etkilerini gözlemleyen bir çalışma yayınladı. Yetkililer, ilacın tek başına veya makrolid ile kullanıldığında, daha yüksek bir ölüm oranı tahmin ettiklerini bildirdiler." diye konuştu.

Ghebreyesus, cumartesi günü "Dayanışma Denemesi Yürütme Grubunun" toplandığını ve Kovid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımının "güvenlik endişeleri" nedeniyle geçici olarak askıya alındığını kaydetti.

Foto - DSÖ Genel Direktörü, diğer ilaçların denemelerinin ise devam ettiğini dile getirdi.

DSÖ Genel Direktörü, diğer ilaçların denemelerinin ise devam ettiğini dile getirdi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, cuma günü yaptığı açıklamada, Brezilyalı makamların Kovid-19 tedavisi için kullanılan hidroksiklorokinin geniş çaplı kullanımını onayladığını hatırlatmış, klinik çalışmaları sona ermemiş olan bu ilacın kullanımının risk taşıdığı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Foto - ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni tip koronavirüsten korunmak için kullanmaya başladığını açıkladığı ilacın kalp hastalığı riskini artırdığı bildirilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni tip koronavirüsten korunmak için kullanmaya başladığını açıkladığı ilacın kalp hastalığı riskini artırdığı bildirilmişti.

Tıp dergisi Lancet tarafından yapılan araştırmada, sıtma ilacı hidroksiklorokinin tek başına veya antibiyotikle kullanımının Kovid-19 hastalarında fayda sağlamadığının görüldüğü kaydedilmişti.

Öte yandan, Trump, 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Son birkaç haftadır, önlem amaçlı hidroksiklorokin kullanıyorum." ifadesini kullanmış, bunu kendisinin istediğini doktorlarının da itiraz etmediğini vurgulamıştı.

ABD Başkanı Trump, 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamayla esaslı reformlar yapmaması halinde Dünya Sağlık Örgütü'ne sağladığı fonları 30 gün sonra "kalıcı olarak" donduracağını söylemişti.

Foto - Gelen son dakika haberlerine göre; ABD Başkanı Donald Trump, 19 Mayısta DSÖ'ye yazdığı 4 sayfalık mektupta, DSÖ'yü sert sözlerle eleştirmiş ve Çin'in kuklası olarak tanımlamıştı.

Gelen son dakika haberlerine göre; ABD Başkanı Donald Trump, 19 Mayısta DSÖ'ye yazdığı 4 sayfalık mektupta, DSÖ'yü sert sözlerle eleştirmiş ve Çin'in kuklası olarak tanımlamıştı.

Foto - ABD, Çin'i corona virüs konusunda suçlayarak virüsün Wuhan'dan bir laboratuvardan çıktığı yönünde ellerinde deliller olduğunu açıklamıştı.

ABD, Çin'i corona virüs konusunda suçlayarak virüsün Wuhan'dan bir laboratuvardan çıktığı yönünde ellerinde deliller olduğunu açıklamıştı.

Foto - ABD'nin Çin ve DSÖ'ye yönelik suçlamalarını birçok ülke destekleyerek dünyada bundan sonra her şeyin farklı olacağını gösterdi.

ABD'nin Çin ve DSÖ'ye yönelik suçlamalarını birçok ülke destekleyerek dünyada bundan sonra her şeyin farklı olacağını gösterdi.

Foto - Ayrıca DSÖ ile ilgili ortaya çıkan yeni bilgiler Trump'ın iddialarını kanıtlar nitelikte. Çin ise her fırsatta bu suçlamalar ve iddiaları net bir dille yalanlıyor.

Ayrıca DSÖ ile ilgili ortaya çıkan yeni bilgiler Trump'ın iddialarını kanıtlar nitelikte. Çin ise her fırsatta bu suçlamalar ve iddiaları net bir dille yalanlıyor.

 
 
 
 
 
 

İLGİLİ HABERLER