Medya
  • 29.1.2015 15:50

Can Dündar için zorla getirilme kararı

Can Dündar’ın, Cumhuriyet Gazetesi’nde 1 Temmuz ve 18 Temmuz 2014’te yazdığı köşe yazılarında, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Can Dündar katılmazken müştekiler Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ı avukat Hatice Özay sanık Can Dündar’ı ise avukat Bülent Utku temsil etti.

Müvekkili Can Dündar’ın yurt dışında olduğunu ve bu yüzden duruşmaya katılamadığını belirten avukat Bülent Utku, Dündar’ı bir sonraki duruşmada hazır edeceklerini söyledi. Erdoğan’ın avukatı Hatice Özay ise şikâyetlerinin devam ettiğini belirterek, Dündar’ın cezalandırılmasını istedi.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Can Dündar’ın "zorla getirilmesine" hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, Dündar’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a , "kamu görevinden dolayı alenen hakaret etmek" suçundan 2 yıl 4 aya kadar, oğlu Bilal Erdoğan’a ise "alenen hakaret etmek" suçundan 2 yıl 2 aya kadar hapis cezası isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Recep Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan’ın avukatı tarafından 7 Ağustos 2014’de sunulan şikayet dilekçesinde, 18 Temmuz 2014 tarihli, "Fezlekeleri okumak hakkımız" başlıklı yazı ile 1 Temmuz 2014’deki "Erdoğan’ın yumuşak karnı" başlıklı Can Dündar tarafından yazılan köşe yazılarının Cumhuriyet Gazetesi ve "cumhuriyet.com.tr" adlı internet sitesinde yayınlanması üzerine Erdoğan’a, "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve oğlu Bilal Erdoğan’a karşı "hakaret" suçunu işlediğinden cezalandırılması talep ediliyor.

 

İLGİLİ HABERLER