Gündem
  • 30.11.2007 10:03

ÇANAKKALE SAVAŞININ SİMGESİ OLAN FOTOĞRAFIN SIRRI NE?

Çanakkale Savaşı'nın simgesi haline gelen, 'yırtık elbiseli, ayakkabısız asker' fotoğrafının 1930'da çekildiği ileri sürüldü. Fotoğraftaki kişilerden birinin babası İbrahim Bayseç olduğunu iddia eden Seyran Bayseç (65), "Babam 1911 doğumlu. Çanakkale Savaşı başladığında 4 yaşındaydı. O fotoğraf babam İzmir Çiğli Havaalanı'nda işçi olarak çalışırken çekilmiş" dedi.
Partilerin, derneklerin, odaların, resmi kurumların ve şirketlerin afişlerinde kullandığı fotoğraftaki 'Çanakkale kahramanları' gazete ve televizyonlara konu olmuştu. Bolu'nun Elmalık köyünde yaşayan Seyran Bayseç, bu fotoğraftakilerden birinin babası İbrahim Bayseç, diğerinin de köylülerinden Niyazi Yıldırım olduğunu iddia etti. Babasının annesiyle birlikte çekilmiş fotoğrafını gösterip iki fotoğrafı karşılaştıran Bayseç, "Babam iki fotoğrafta da aynı pozu vermiş. Bu iki fotoğrafa baktığınızda, o fotoğraftaki kişinin babam olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz" dedi. Bayseç, şunları söyledi

  • CHP'NİN AFİŞİNDE GÖRDÜM: CHP Bolu İl Teşkilatı'nın seçim propagandası çalışmaları kapsamında bastırdığı afişlerde babamın fotoğrafını görünce çok şaşırdım. Partiye giderek fotoğrafı nereden bulduklarını sordum. Fotoğrafın Çanakkale Savaşı'nın simgesi olduğu cevabını alınca şaşkınlığım daha da arttı.
  • 1930'DA ALMAN PİLOT ÇEKMİŞ: 1930 yılında İstanbul-Ankara tren hattını döşemek için bizim köye Alman bir ekip gelmiş. Ancak Bolu Dağı'nı geçemeyeceklerini anlayınca vazgeçmişler. Köyden giderken de 'Bizimle çalışmak ister misiniz?' diyerek 12 kişiyi yanlarında götürmüşler. Onların içinde babam ve Niyazi Yıldırım da varmış. İzmir Çiğli Havaalanı'nda çalışmışlar, ancak paralarını alamamışlar. Babam ve Niyazi Amca da 6 ay çalışıp para alamayınca köye dönmeye karar vermiş. Şantiyeden çıkarlarken bir Alman pilot fotoğraflarını çekmiş. Babam bu fotoğraftan söz ederdi.
  • SAVAŞTA 4 YAŞINDAYDI: Babam Çanakkale Harbi'nde 4 yaşındaymış. Bu yanlışlığı düzeltmek için çaba harcadım. Bana fotoğrafın bu şekilde kullanılması nedeniyle mahkemeye başvurmamı söylediler. Babamın fotoğrafının bu şekilde kullanılmasından rahatsız değilim. Ancak bunun doğrusunun ortaya çıkmasını istiyorum. Babam askerliğini Siirt'te yaptı.
  • İLGİLİ HABERLER