Gündem
  • 30.9.2008 04:08

ÇAPAN, HAPİSTEKİ DHKP-C'Lİ AŞKI İÇİN DUVAR DELDİ!..

Çapan'ın cezaevine gitmesine yol açan gelişmelerde terör örgütünün kadın yöneticilerinden Asuman Özcan'ın önemli rol oynadığı ileri sürüldü.
Duvardan delik açtık
Geçtiğimiz şubat ayında düzenlenen operasyon sırasında evinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast krokilerinin bulunduğu Asuman Özcan'ın Çapan'la gönül ilişkisine girdiği ifade edildi. Dağıstan kökenli, Kars doğumlu ve kökleri Teşkilatı Mahsusa'ya kadar uzanan Gürbüz Çapan ile DHKP-C yöneticilerinden Asuman Özcan'ın yolları 2001 yılında cezaevinde kesişti.
Terörist Hayriye Gündüz tarafından 2001 yılında yazılan bir rapora yer veren Aksiyon Dergisi, Çapan ile Özcan arasındaki ilişkileri gözler önüne serdi. Örgütün telefon, para, ilaç ve kitap gibi lojistik ihtiyaçları için komite kuran DHKP-C yöneticisi kadınlar bu kapsamda yan koğuşta bulunan Çapan ile iletişime geçti.
Devamı raporda şu şekilde yer aldı: "Gürbüz Çapan ile bu program dahilinde ilişkiye geçtik. Ben B-4'e geçtiğimde notlarla yürütülen bir ilişki vardı. Asuman ve Remziye notlaşıyordu. Ben B-4'e geçtikten sonra havalandırma duvarından delik açtık. Ondan sonra düzenli bir ilişkimiz oldu. Gürbüz Çapan'ın olduğu hücrede Hayam Garipoğlu, kardeşleri Niman, Nide ve Habil vardı. Çapan ile birbirimizi yakından tanıdıkça ilişkilerimiz gelişti. Bizi tanıdıkça güvenmeye başladı. İdeolojik -politik olarak bizi tanıyordu zaten."
Koğuştaki diğer mahkumların tahliyesiyle Çapan ve kadınların baş başa kaldığını anlatan Hayriye Gündüz şu ayrıntılara yer veriyor:
Çapan’la yazışıyorlardı
“Bizim dışımızda Çapan ve Asuman notlaşıyordu. Zaman zaman yazışıyordu. İkili arasında karşılıklı notlar gidip geliyordu. Çapan ile ilişkiler tahliye oluncaya kadar böyle devam etti." 23 Eylül 2002’de Yasemin İlter isimli başka bir militan tarafından yazılan raporda ise Çapan ile DHKP-C içinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüten Özcan arasında gizli bir birliktelik olduğu belirtiliyor. Ayrıca Çapan'ın örgütü yönlendirdiği anlatılıyor. Yine başka bir bayan militanın öz geçmişinde Çapan izlerine rastlanıyor. Burada Çapan'ın örgüt mensuplarıyla Kartal Cezaevi'nin duvarından delik açarak buluştuğu ve yardım sağladığı aktarılıyor.
SUiKAST PLANIYLA YAKALANMIŞTI
Gürbüz Çapan ile gizli birliktelik yaşayan DHKP-C terör örgütü üst düzey sorumlusu Asuman Özcan (Akça) 15 Şubat 2008 tarihinde İstanbul Emniyeti tarafından yapılan operasyonla gözaltına alındı. Asuman Özcan'a ait materyaller üzerinde yapılan incelemede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Üsküdar'daki evinin detaylı krokisi ve şifrelenmiş eylem istihbaratları ele geçirildi. Asuman Özcan çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine konuldu.
kaynak:bugün

İLGİLİ HABERLER