Asayiş
  • 29.9.2011 11:37

ÇEÇEN CİNAYETLERİNİN SIRRINI EL BOMBASI BİLE ATAN BU SİLAH ELE VERDİ

Türkiye'de son 4 yılda 6 Çeçen direnişçi öldürüldü. Ortak noktaları cephede komutanlık yapmaları olan bu isimlerin infazının arkasında Rus askeri istihbaratı GRU çıktı.

Musaevi Berkkhazh ile yanındaki Rustam Altemirol ve Zavrbek Amriev’in 16 Eylül’de infaz edilmesiyle son dört yılda öldürülen Çeçen sayısı altıya yükselmişti. Bu altı kişiden dördünün ortak noktaları Rus - Çeçen savaşlarında komutan sıfatıyla cephede olmalarıydı. Yaralandıktan ya da deşifre olduktan sonra Türkiye’ye gelip, kurşunların hedefi oldular.

Radikal'den Şükrü Oktay Kılıç'ın haberine göre, cinayetlerin gözden kaçan çarpıcı bir ortak noktası daha ortaya çıktı. Tüm infazlarda Rus Askeri İstihbarat Servisi için üretilen 7.62 milimetrelik MSP ‘Groza’ kullanıldı. Zeytinburnu’ndaki son cinayette de silah 9 mm Groza 3’tü.

Rus Askeri İstihbarat Servisi ‘GRU’ için özel üretilen ‘MSP Groza’ adlı silah 1994’te Moskova yakınlarında bulunan Tula’daki silah fabrikasında üretilmeye başlandı. Silah kısa ya da uzun namlulu olarak kullanılabiliyor ve aynı zamanda el bombası da atabiliyor. Silahın arkasına eklenen aparata 30 mermili şarjör takılabiliyor. Ayrıca silahın üzerine gece görüşü veya dürbün takılabilmesi için tasarlanmış bir donanım da mevcut. Çok yönlü olması nedeniyle Rus ajanlarınca tercih ediliyor. Çeçen cinayetlerinde kullanılan ‘Groza’ izine ilk olarak 13 Ocak 2009’da Viyana’da rastlandı. Hedefte yine bir Çeçen muhalif vardı. 27 yaşındaki Ömer İsrailov da Türkiye’deki cinayetlere benzer bir taktikle öldürülmüş, olay yerinde 7,62 mm’lik boş mermi kovanı bulunmuştu. İstanbul’da dört Çeçen komutan farklı tarihlerde öldürülürken, oloy yerinde yine aynı silahtan çıkan mermiler vardı.

* Gazhi Edilsultanov: 1999’daki Rus - Çeçen savaşında, albaydı. 2001’de yaralandı. 2004’te Türkiye’ye geldi. Fenerbahçe’deki Çeçen Kampı’ndan 6 Eylül 2008’de “Maltepe’ye gidiyorum’ diyerek çıktı, bir daha dönmedi.

* İslam Canibekov: Çeçenistan ordusunun iki numaralı ismiydi. 2002’de Türkiye’ye geldi. Rusya’da 30 kişiyi öldürmekten aranıyordu. Türkiye’de sürekli evini değiştiriyor ve battaniye ticareti yapıyordu. 9 Aralık 2008’de eşi ve çocuklarının içinde bulunduğu arabasını park ettiği sırada susturuculu silahla kurşun yağmuruna tutuldu.

* Ali Osaev: Çeçen lider Doku Umarov’un Türkiye temsilcisiydi. Çeçen-Rus savaşının ardından eşiyle birlikte Türkiye’ye yerleşti. Gizlenmek için sık sık adres değiştirmeye başladı. 2009’da Zeytinburnu’ndaki evine giderken kendisini takip eden mavi BMW marka araçtan açılan ateşle öldürüldü.

* Berkkhazh Musaevi: Osayev’in öldürülmesinin ardından onun yerini almıştı. 16 Eylül’de iki adamıyla cuma namazından çıkarken bir araçtan açılan ateşle öldü.

İLGİLİ HABERLER