Dünya
  • 14.5.2013 21:44

Çek Devlet Başkanı'nın zor anları...

     İçkiyle arasının iyi olduğu bilinen Zeman'ın, geçen hafta düzenlenen etkinlik sırasında ayakta durmakta zorlandığı, duvara yaslandığı ve bir kardinalin kendisine yardım ettiğini gösteren görüntülerin bulunduğu video, sosyal medyada yer aldı.
     Devlet Başkanlığı'ndan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Zeman'ın virüs nedeniyle ayakta durmakta zorlandığı ve akabinde birkaç gün dinlenmesinin gerektiği belirtildi.
     Olaydan sonra dünyada kişi başına en fazla biranın tüketildiği Çek Cumhuriyeti'nde sosyal medyada birçok kişi, eğlence mekanlarında çekilmiş fotoğraflarını "Virüs alıyorum" ve "Virüs almaya gidiyorum" sloganlarıyla yayınladı.
     Sigara tiryakisi, yağlı besinler ve içkiye düşkün olan 68 yaşındaki Milos Zeman, Winston Churchill'i viskiye düşkünlüğü nedeniyle övmüş, vejetaryen olan ve ağzına içki sürmeyen Adolf Hitler'in "sonunun ne olduğunun bilindiğini" söylemişti.
     Milos Zeman, 1996 yılında seçim kampanyası sırasında kampanya otobüsünün "benzin ve Beçerovka (popüler Çek likörü)" ile gittiğini ifade etmişti. Zeman, bundan iki yıl sonra başbakan olmuştu.
     Geçen haftaki etkinliğe katılan, Çek Cumhuriyeti Parlamentosu Alt Kanadının Başkanı Miroslava Nemcova, konuyla ilgili olarak Lidove Novini gazetesine, "Ne gördüyseniz onu gördüm. Kararı siz verin" açıklamasını yaptı.
    
     Muhabir: Gamze Türkoğlu Oğuz / AP
     Yayıncı: İbrahim Uyar

 

İLGİLİ HABERLER