Gündem
  • 13.1.2015 15:05

Cenazelerine bir avuç insan geldi

Mersin Kadın Sığınma Evi'nde kalan Yasemin Kahriman (31), kızları Selvi (4) ve Fatma Nur'u da alarak, dini nikahlı eşinin Adana'daki arkadaşının evine misafir olarak geldi. Yasemin Kahriman'ın çocukları ile birlikte uyuduğu sırada çıkan yangında, küçük Selvi ve Fatma Nur hayatını kaybetti. Anne Kahriman ise bir vatandaş tarafından evden çıkartıldı. Dün Adana'da otopsisi tamamlanan çocuklar aileye teslim edilmişti. Bugün sabah saatlerinde 2 küçük çocuğun cenazesi Güneykent Mezarlığı'na getirildi. Burada anne Yasemin Kahriman ayakta durmakta zorlanırken, gözyaşlarına hakim olamadı. Çocukların defninde sadece 5-6 kişinin olması ise dikkat çekti. Kılınan cenaze namazının ardından çocuklar, toprağa verildi.

DAHA ÖNCE ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE SOKAKTA KALMIŞTI

13 Aralık 2014 tarihinde anne Yasemin Kahriman, çocuklarıyla birlikte Mersin'de 5 aydır ev kirasını ödeyemedikleri için ev sahibi tarafından sokağa atıldıklarını iddia ederek, sokakta kalmışlardı. O dönem meme kanseri olduğunu söyleyen Kahriman, kız çocukları 2,5 yaşındaki Selvi ve 4,5 yaşındaki Fatma Nur ile birlikte kadın sığınma evine yerleştirildiğini ancak zorlandığı için çıktığını belirtmişti. Merkez Akdeniz ilçesine bağlı Turgut Reis Mahallesi'nde bulunan Çetinkaya Camii'nin imamı tarafından Kahriman ve 2 çocuğu birkaç günlüğüne çevredeki bir ailenin yanına yerleştirilmişti. Yapılan haberler üzerine de aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü duruma el atmış, aile tekrardan kadın sığınma evine yerleştirilmişti.

Anne hakkında adli işlem başlatıldı
Adana'da misafir olarak gittikleri evde çıkan yangında iki çocuğunu kaybeden anne hakkında "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme, aile hükümlülüğünü yerine getirmemekten" adli işlem başlatıldı.
Mersin Kadın Sığınma Evi'nde kalan Yasemin Kahriman (31), kızları Selvi (4) ve Fatma Nur'u da (6) alarak, kız kardeşinin arkadaşının Adana'daki evine misafir olarak geldi. Yasemin Kahriman'ın hava soğuk olduğu için açma kapama düğmesi olmayan elektrikli sobanın kablosunu prize takarak çalıştırdı. Kahriman daha sonra ise yattı. İki çocuk anneleri uyurken oynamaya başladı. Bu sırada çocuklar yorganı elektrikli sobaya tutunca yangın çıktı. Anne dumandan etkilenerek uyanınca su getirip sobayı söndürmek istedi ancak sobaya su atınca etrafı iyice duman sardı. Bu nedenle Kahriman pencerenin camını kırıp dumanın dışarı çıkmasını sağlamak istedi.
Bu arada komşuları yangını fark edip eve geldi. İki kişi anne Kahriman'ı alıp dışarı çıkardı. Anne bir süre sonra "içeride çocuklarım vardı" diye feryat etti. Ancak komşuları içeri geri girdiğinde odayı alevler tamamen sardığı için bir şey yapamadılar. Sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını söndürdüğünde Selvi ve Fatma Nur'un hayatını kaybettiğini belirledi. Olaydan sonra anne Kahriman ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kahriman bir gün sonra taburcu oldu.
Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Yapılan soruşturma kapsamında anne hakkında "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme ve aile hükümlülüklerini yerine getirmemekten" adli işlem başlatıldı.
Savcılık annenin gözaltına alınmadan hakkında işlem başlatılmasını talep ederken, ev sahibi İ.Ç.'nin gözaltına alınarak "dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebep olmaktan" adliyeye sevk edilmesini talep etti.
Bunun üzerine İ.Ç. ifadesi alınarak adliyeye sevk edildi. İ.Ç. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İ.Ç'nin ifadesinde aileye iyilik yaptığını gidecek yerleri olmadığını elektrikli sobanın da düğmesinin olmadığını prize fişini takınca direkt çalıştığını söylediği öğrenildi.

Kaynak: İHA

İLGİLİ HABERLER