Yaşam
  • 30.6.2009 17:59

CEPLERE ÖZGÜRLÜK GELİYOR...

Farklı cep telefonu firmalarının, hatta bir firmaya ait farklı modellerinin, ayrı ayrı şarj cihazları gerektirdiği yıllar artık geride kalıyor.

Müjdeli haberi, Avrupa Birliği Komisyonu'nun Sanayiden Sorumlu Üyesi Günther Verheugen verdi. Kendi ofisinde de 6 farklı şarj cihazı bulunduğunu söyleyen Verheugen, tüketicileri çileden çıkaran bu duruma son verileceğini, gelecek yıldan itibaren piyasaya sürülecek cep telefonlarının, tek bir cihazla şarj edilebileceğini söyledi.

Günter Verheugen, ilk aşamada Avrupa'da yaşama geçirilecek uygulamanın, tüm dünyaya örnek olmasını beklediğini söyledi:

“Tek tip şarj cihazı kullanacak cep telefonları üretme sözünü veren firmalar, pazar payının yüzde 90'ına sahip…Ayrıca Avrupa Birliği olarak, partner ülkelerimizle işbirliğimizde de, tek tip şarj cihazı uygulamasını gündeme getireceğiz. Bunun sadece Avrupa değil, dünya standardı olması daha doğru. Bizim Avrupa'da ulaştığımız bu sonucun, kısa süre içerisinde dünya standardı olması konusunda umutluyum.”

10 büyük firmadan söz

Cep telefonlarında tek tip şarj cihazı önerisi siyasette ilk olarak geçtiğimiz Ekim ayında, bir Avrupa Parlamentosu milletvekili tarafından gündeme getirilmişti Tartışmalar üzerine harekete geçen cep telefonu sektörünün 10 büyük firması, Avrupa Birliği Komisyonu'nun bağlayıcı bir direktif çıkarmasını beklemeden gönüllü olarak adım attı. Aralarında Nokia, Apple, Motorola ve Sony Ericsson'un da bulunduğu firmaları temsil eden Dijital Avrupa grubunun Genel Müdürü Bridget Cosgrave, tek tip şarj cihazı uygulamasının hangi cep telefonları için geçerli olacağını şöyle anlattı.

“Şirketlerin söz verdikleri tek tip şarj cihazı uygulaması, veri aktarımı yapabilen yeni nesil telefonlar için geçerli olacak. Bu telefonlar artık piyasadaki standart telefonlar haline geliyor…Şu anda satılan telefonların yüzde 25'i bu yeni nesil telefonlar.”

Cep telefonu şarj cihazlarının standart hale gelmesiyle, yeni nesil telefonların fiyatlarında da ucuzluk bekleniyor. Firmalar, bundan böyle şarj cihazı olmadan telefon satarak maliyetlerini düşürecek.

Her yıl 185 milyon yeni cep telefonunun satın alındığı Avrupa'da, artık kullanılamaz hale gelmiş şarj cihazlarının çöpe atılmasıyla çevreye verilen zarar da ortadan kalkacak. Ayrıca yeni cep telefonu şarjları daha güvenli olacak ve cep telefonu dolduğunda, cihaz prize takılı kalsa bile elektrik harcamayacak.

İLGİLİ HABERLER