Bilim
  • 3.10.2008 03:17

CEPTE CASUS KORKUSU!..

Kısa bir süre önce Türkiye pazarına giren Apple iPhone ile hareketlenen cep telefonu pazarı, her geçen büyümesini sürdürüyor.
Sürekli gelişen teknoloji, beraberinde büyük bir tehdidi de getiriyor. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği, (TBGD) bir virüs yazılımının Türkiye’deki telefonlarını tehdit etmeye başladığını açıkladı. Derneğin açıklamasına göre, internet üzerinden tüm Türkiye’de etkin hale geldiği kaydedilen yazılım, cep telefonlarının bilgisayar ile irtibatı halinde direkt telefonlara bulaşıyor. Hayalet adıyla anılan bu virüs yazılımı, kişinin tüm görüşmelerini kayıt altına alıyor. Bu sayede de korsanlar, artık bankacılık ve birçok işlemin yapılabildiği cep telefonundaki bilgileri ele geçirebiliyorlar.
KİMSE GÜVENLİĞİ DÜŞÜNMÜYOR
BUGÜN’ün sorularını yanıtlayan TBGD Başkanı Faruk Kekevi, bunun yeni bir tehdit olmadığını, var olan tehdidi görünür hale getirdiklerini söyledi. Bu zararlı yazılımların dünyada sıkça görüldüğünü aktaran Kekevi, “Ülkemizde de böyle birkaç olay görüldü. İşimiz gereği bunu araştardık ve Hayalet adı verilen bu virüse rastladık” dedi. Son 1-2 yıldır cep telefonlarının bilgisayar yerine kullanılmaya başlandığının altını çizen Kekevi, şöyle devam etti:
“Bu sevindirici bir gelişme fakat kimse korsanlık riskine gereken önemi vermiyor. Artık güvenlik gerektirecek pek çok bilgi cep telefonlarında oluşmaya başladı. Bunlara ulaşmak isteyen korsanlar da casus programlar üretmeye devam ediyorlar. Bu virüs kendini belli etmiyor ve bilgisayarda da anti virüs programları tarafından algılanamıyor. Şimdiden 10 binlerce kişinin telefonlarının dinleme altına girdiğini tahmin ediyoruz.”
ÇOK KİŞİNİN BAŞI YANACAK
Hayalet’ten korunmak için mobil cihazından internet bağlantısı yapan, bilgisayarlarla USB ve Bluetooth bağlantısı ile dosya alışverişi yapan kullanıcıların, cihazlarını mobil cihazlar için geliştirilen güvenlik programlarıyla taramaları ve korumaları gerektiğini ifade eden Kekevi, “Önümüzdeki süreçte bu virüs sebebiyle çok kişinin başının yanmasından korkuyoruz” dedi. (bugün)

İLGİLİ HABERLER