Dünya
  • 19.11.2020 21:48

Cezayir Suudi - BAE yörengesindeki Arap Birliği'nden ayrılıyor

"Cezayir Arap Birliği'nden çıkacak, Körfez ülkeleriyle ilişkisini kesecek" Cezayir'in, bir süredir sorun yaşadığı Arap Birliği'nden çıkmayı düşündüğü bildiriliyor.

Cezayir'in, bir süredir sorun yaşadığı Arap Birliği'nden çıkmayı düşündüğü bildiriliyor.

Cezayir merkezli Liberte gazetesinde yer alan habere göre Cezayir, "can çekişmekte" olarak nitelediği Arap Birliği'nden ayrılmak istiyor.

"Arap Birliği içerisinde yer almanın hiçbir şekilde Cezayir'in çıkarına olmadığı" ifade edilirken, Birliğin, özellikle bölgeye dair konularda Cezayir'i hesaba katmayarak kararlar aldığı savunuluyor.

Söz konusu düşünceye Arap Birliği'nin, Cezayir'in komşuları Fas ve Libya'da olanlara karşı aldığı tutumun sebebiyet verdiği tahmin ediliyor. Arap Birliği, özellikle Batı Sahra'da yaşanan gerilime karşı Fas'ın yanında yer almış, bu durum Cezayir'in tepkisini çekmiş ve bölgede gerilimi artırmıştı.

Öte yandan, Körfez ülkelerinin İsrail ile normalleşmesinin ve Filistin meselesinin de Cezayir'in tepkisini çektiği ifade ediliyor. Cezayir, Birliğin Körfez ülkelerinin eline geçtiği ve bu ülkelerin çıkarlarına hizmet ettiği görüşünde. Bu paralelde Cezayir'in Körfez ülkeleri ile diplomatik ilişkilerini de keseceği öne sürülüyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum, Birliğin işlemez haline geldiğini savunmuş, Birliği "bazı taraflarla Arapların aleyhine gizli anlaşmalar yapmakla" suçlamıştı.

Cezayir'in Arap Birliği'nden ayrılmasının ardından İran ile yakınlaşabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

İLGİLİ HABERLER