Gündem
  • 22.10.2008 13:08

CHP, ADALET BAKANINI İSTİFAYA ÇAĞIRDI

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin döneminde ''İşkencenin hortladığını, adalete güvenin sarsıldığını'' ileri sürerek, Şahin'i istifaya çağırdı.
Okay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanı Şahin'e yönelik eleştiriler yöneltti.
Şahin'in, ''Görevini yerine getirirken; bir Adalet Bakanının yapması gerekenleri yapmayıp, yapmaması gereken her şeyi yaptığını'' belirten Okay, çağdaş demokrasilerde, Adalet Bakanlığı ekseninde ''Böylesine skandalların'' yaşanmadığını söyledi.
Ergenekon davasının, ''AK Parti muhaliflerinin sindirildiği siyasi bir yapıya büründüğünü'' öne süren Okay, duruşmanın yapıldığı gün ortaya çıkan görüntülerin, Şahin'in, bilinçli olarak görevini yerine getirmediğini gösterdiğini savundu. Okay, ''Kamuoyu, Adalet Bakanı'ndan davayı siyasi olarak etkilemesini değil, adil yargılamanın yapılmasına imkan sağlanmasını beklerken, Adalet Bakanı bunun tam tersini yapıyor'' dedi.
Adalet Bakanı Şahin'in, ''Silivri'de bugün yaşananları önümüzdeki günlerde yaşamayacağımızı düşünüyorum'' sözlerinin, sadece ''Aymazlıkla'' açıklanamayacağını kaydeden Okay, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Tamamen kötü niyetin kendi ağzıyla itirafıdır. Sonuç olarak mahkeme salonuna siyaset girince, adalet dışarı çıkmıştır. Bu Bakan yüzünden yaşanan rezaletten, adalete olan güven sarsılmıştır. Şimdi Adalet Bakanı'na soruyorum; Ergenekon davasında hangi kamu görevlilerine bilgi sızdırdığı gerekçesiyle işlem yapıldı? Mahkemenin gizlilik kararını ihlal eden hangi medya kuruluşlarına dava açıldı ve bu davaların sonuçları ne oldu? Bu iki basit sorunun yanıtı yoksa kendisi de bu hukuksuzluğun bir parçasıdır.''
Okay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in döneminde işkencenin, ''Tekrar hortladığını, hem özgürlüklerin hem de Türkiye'nin güvenliğinin ayaklar altına alındığını'' iddia etti.
Okay, şunları kaydetti:
"Adalet Bakanı, yükümlülüklerini bilmiyorsa bu vahimdir, ancak üzerine düşeni biliyor da görevlerinin gereklerini yapmıyorsa, bu daha da vahimdir. Çağdaş demokratik ülkelerde, Sayın Şahin gibi bir Adalet Bakanı o koltukta oturamaz. Türkiye'de de oturmaması gerekir. Görevlerini bilerek savsaklayan, bakanlığın sorumluluklarını yerine getirmeyen Sayın Şahin, daha fazla o koltuğu işgal etmeden derhal görevinden istifa etmelidir."

İLGİLİ HABERLER