Gündem
  • 26.1.2022 11:23

CHP'de toplu rüşvet istifası

CHP'de 'rüşvet' olayı istifa getirdi

CHP'li Bilecik Belediyesi’nde yaşanan rüşvet olayından sonra il yönetiminden istifa haberi geldi.

Bilecik’te geçen hafta perşembe günü müteahhitten istediği 200 bin dolarlık rüşveti alırken suçüstü yakalanan belediye iştiraki Kayı A.Ş. Genel Müdürü ve Başkan Danışmanı Selçuk Erdağı, çıkarıldığı mahkemece ‘rüşvet’ suçlamasıyla tutuklandı.

CHP İl Başkanı Mehmet Metin Yaşar, CHP Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin ve CHP Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu ile birlikte parti binasında rüşvet olayına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Süreci takip ettiklerini ve verilecek mahkeme kararına saygılı olduklarını ifade eden Yaşar, “Herkesin şunu iyi bilmesi gerekir ki CHP, 100 yıllık gelenekleri olan ve yapısı sağlam temellere oturtulmuş çok köklü bir partidir. Bu partide siyaset yapanlarda bu değerlere bugüne kadar özen göstererek siyaset yapmışlardır ve yapmaya devam etmektedirler. CHP kuruluşundan bugüne yolsuzluk gibi rüşvet gibi konularda kararlı bir şekilde mücadele etmiştir. Eğer bir parti 100 yıldır ayakta duruyorsa, bu değerlere sımsıkı bağı olduğundan ve bunun da toplumda karşılığı olduğu içindir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘rüşvetçinin ödüllendirildiği bir ülkede adalet olmaz, rüşvetin ve yolsuzluğun partisi olmaz’ sözlerini hatırlatan Yaşar, suçu işleyenin en ağır cezayı alması gerektiğini belirterek, “Her kim ki rüşvete, yolsuzluğa bulaşmışsa, özellikle devam eden bu soruşturmanın ucu kime dokunursa, dokunsun cezasını en ağır şekilde çekmelidir. Tüm partililerimizin de düşüncesi bu yöndedir” ifadelerini kullandı.

İL YÖNETİMİNDE İSTİFA

Öte yandan, Bilecik Yarın gazetesinin aktardığına göre, basın açıklamasında yargı süreci bitene kadar Belediye Başkanı Semih Şahin’in görevde kalacağı, herhangi bir istifanın yaşanmayacağı ve gerekli karar ve bilgilerin CHP Genel Merkezi’ne iletildiği dile getirildi.

Başkan Şahin’e parti örgütünün sahip çıkması istifayı getirdi.

CHP İl Başkan Vekili ve İl Yönetim Kurulu üyesi Cengiz Çevik, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Çevik, 'İl Yönetim Kurulu adına aldıkları her türlü kararın hiçe sayılarak, yapılan basın açıklaması doğrultusunda il yönetiminin bu şaibeli sürecin yanında durduğunu tüm kamuoyuna beyan ettiğini' belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Yönetim Kurulu üyesi olarak son yaşanan olayların doğrultusundaki süreçte üyesi bulunmaktan her zaman onur ve gurur duyduğum partimin şaibeli olaylar içerisinde anılmasından rahatsızlık duymaktayım.

Yaşanan süreç içerisinde İl Yönetim Kurulu adına almış olduğumuz her türlü karar hiçe sayılarak, bugün yapılan basın açıklaması doğrultusunda il yönetimimizin bu şaibeli sürecin yanında durduğunu beyan etmiştir.

Bu sebepten dolayı bu sürecin uzatılmaya çalışılması ve partimiz adına sağlıklı karar alınamayacağı görüşünde olduğumdan dolayı görevde bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkan Vekilliği ve İl Yönetim Kurulu Üyeliğimden istifa ediyorum.

İLGİLİ HABERLER