Gündem
  • 14.5.2019 16:32

CHP'den flaş bedelli askerlik ertelensin teklifi!

CHP, 23 Haziran'da yapılacak olan İstanbul seçimlerine denk gelen 21. Bedelli Askerlik Celp Dönemi'nin ertelenmesi için kanun teklifi hazırladı... CHP 23 Haziran'da yapılacak olan İstanbul seçimine denk gelen 21. Bedelli Askerlik Celp Dönemi'nin ertelenmesi için kanun teklifi verdi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal ederek 23 Haziran'da tekrar seçim kararı almasının ardından harekete geçen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), seçimin yapılacağı tarihle kesişen bedelli askerlik celbinin ertelenmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'nun sunduğu kanun teklifinde, 23 Haziran seçimlerinden 14 gün önce bedelli askerlik hizmeti nedeniyle silah altına alınacak yükümlülerin celp tarihlerinin ertelenmesi talep edildi.

Oylamaya sunulabilir

Kanun teklifinin gerekçesinde 31 Mart seçimlerinde 16. Bedelli Askerlik Celp Dönemi'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından ertelendiğini ancak tekrar seçimde fiziksel koşullardan dolayı böyle bir ertelemenin mümkün olmayacağı belirtildi. Teklifte, 8 Haziran'da başlayacak olan 21. Bedelli Askerlik Celp Dönemi'nin Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bir tarihe veya son bedelli askerlik celp döneminin sonuna alınması öngörülüyor.

Karasu'nun bedelli askerliğe yönelik kanun teklifi kabul edilirse, 23 Haziran seçiminde bedelli yükümlülerinin oy kullanmasının önü açılacak.

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    M Kemalin ordusunu ne hale getirdiler; parası olan belediyeler kaynağı ile vakıflarla beslenen bedel ödeyip askerlikten yırtıyor işine tekrar dönüyor; mecburi hizmet için askere alınan garibanın işsiz çocuğu askerlik bitiminde şehit olmadı ise; terhisine müteakip gel bakalım buraya bu siyasi irade sana iş vermiyor öyle bir görevi yokmuş eğer tekrar sözleşme yaparsan askerde sana iş vereceğiz bu hizmette ölürsen sadece para kazanmayacaksın şehit uzman olarak ahirete intikal edeceksin ailen seninle gurur duyacak diyor.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER