Gündem
  • 29.11.2011 00:32

CHP'Lİ TÜM BELEDİYELER BAŞBAKAN'A DAVA AÇACAK!..

(A.A) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, partisine bağlı belediyelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında CHP'li belediyeler ve Alman Vakıflarına yönelik sözleriyle nedeniyle tazminat talebiyle dava açacaklarını söyledi.
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.
Güler, toplantının ardından açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.
MYK toplantısında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Brüksel ziyareti ve PES Kurultayı'na katılımının değerlendirildiğini belirten Güler, ''PES ve ve CHP ortak bir çalışma yapma kararı verdi. Bu ortak çalışmanın en temel sonucu bir ortak açıklama olacak. Ortak açıklama tutuklu milletvekilleri, tutuklu gazeteciler, uzun tutukluluk süreleri, basın özgürlüğü bakımından Türkiye'nin çok kırık olan notu temel olmak üzere temel hak ve özgürlükler temeline inşa olacak bir çalışmanın açıklaması'' diye konuştu.
Kılıçdaroğlu'nun ziyareti sırasında CHP ile Avrupa Birliği Komisyonu'nun daha düzenli ve sürekli bir iletişim mekanizması oluşturması kararı alındığını da ifade eden Güler, Avrupa Birliği Komisyonu ile ortak çalışmalara 2012 yılı Ocak ayından itibaren başlanacağını da aktardı.

-''Karşımızda gördüğümüz şey, Meclis kaçkınlığı''-

Güler, Kılıçdaroğlu'nun Brüksel ziyareti sırasında Türkiye'de basın özgürlüğüyle ilgili yeni bir durum yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Ne yazık ki orada Norveç Savunma Bakanı ile Genel Başkanımız arasında bir tartışma çıktığı haberi yayıldı. O tarafımızdan yalanlandı. Ancak ilginç şekilde bu yalanlama tatmin edici gelmedi, öyle görünüyor. yalanlamayı taraflardan diğeri Norveç Savunma Bakanı da yaptı yazılı olarak. Bizim gözlemimiz şudur; bizim yaptığımız yalanlama kuşkuyla karşılanırken Norveç Savunma Bakanı'nın yaptığı yalanlama da ajanslarda, gazetelerin internet sitelerinde iki saat süreyle kaldı ve sonra arşive atıldı, hızla. Oysa bu olayın iki tarafı görüşlerini açıklamışlar. Biz beklerdik ki basın mensuplarından dezenformasyona gösterilen ilgi kadar, gerçek habere de ilgi gösterilsin.''
Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'li belediyeler ile Alman Vakıfları arasındaki ilişkiye yönelik sözlerini de hatırlatarak, bu konuda Erdoğan hakkında verdikleri gensorunun ön görüşmesinin Meclis TV'nin yayın yapmadığı bir saatte yapılmasına tepki gösterdi.
Başbakan Erdoğan'ın hakkındaki gensorunun ön görüşmesine katılmadığını, onun adına söz alanların da CHP'nin iddialara ilişkin sorulara yanıt veremediğini ileri süren Güler, ''Bizim sorumuz hala açıkta ve gördüğümüz şey karşımızda Meclis kaçkınlığı. Sayın Başbakan'ın kendisi hakkında verilmiş bir gensoruya cevap vermek üzere yüce Meclis'e gelmemesi, görevlendirdiği kişilerin de konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmaması ileri sürülen sözlerin iftira olduğunun kanıtıdır'' diye konuştu.
Hala bir açıklama beklediklerini kaydeden Güler, ''Bizim tüm belediyelerimiz tek tek Sayın Başbakan hakkında tazminat talebiyle davalarını bugünden itibaren açmaya başlıyorlar'' ifadesini kullandı.
Güler, CHP'nin Türkiye'deki gelişmeleri hep birlikte dile getirmek ve buna karşı olduğunu söylemek üzere 4 Aralık Pazar günü İzmir'de bir ''Cumhuriyet, Demokrasi ve Özgürlük Mitingi'' düzenleyeceğini de açıkladı.
Güler, 30 Kasım Çarşamba günü CHP milletvekili Mustafa Balbay'ın tutukluluğunun 1000'inci günü olduğunu belirterek, İzmir'de gerçekleştirilecek ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı mitingde Balbay temelinde hak ve özgürlük talebinde bulunacaklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER