Gündem
  • 29.9.2008 12:35

CHP'Lİ ÜYELERİN 'YAMYAMLAR' TEPKİSİ

Özellikle diğer belediyelerde görev yapan üyeler, rüşvet skandalının kendilerini de töhmet altında bıraktığından yakınıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Hüseyin Sağ, ortaya çıkan kasetten sonra insanların kendilerine farklı gözle bakmaya başladığını söyledi. Meclis üyeliğini iş takibi için kullananların dürüst çalışanları lekelediğini dile getiren Sağ, şu örneği verdi: "Dün bir tanıdığım yanıma gelerek ne kadar para kazandığımı sordu. Bir daha kesinlikle böyle bir görev almayı düşünmüyorum."

Üsküdar Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Prof. Dr. Rüstem Olga da, ortaya çıkan skandalın çok çirkin olduğunu ifade etti. Kalp cerrahı olmasına rağmen meclisteki görevi kabul ettiğini vurgulayan Olga, "Bir bilim adamı olarak bu işe katkı sağlamayı amaçlamıştım. Ama bu tür bir bakış açısı bizi çok üzdü." dedi. Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz'ın itirafları Kamu Etik Kurulu tarafından da inceleniyor.

CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın kendi partisinden meclis üyelerinin rüşvet istediğini söyleyerek, "bugün ne götürürüm" derdi içinde olmakla suçlaması gözleri meclis üyelerine çevirdi. Belediyelerin karar organı olarak çalışan meclis üyeleri, isimlerinin rüşvet iddiasıyla anılmasından rahatsız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Hüseyin Sağ, ortaya çıkan kasetten sonra insanların kendilerine farklı gözle bakmaya başladığını söyledi: "Bir tanıdığım yanıma gelerek şimdiye kadar ne kadar para kazandığımı sordu. Bu olay hepimizi lekeledi." Dört buçuk yıldır meclis üyeliği yaptığını anlatan Hüseyin Sağ, Ankara'daki olayın kendisini çok rahatsız ettiğini kaydetti. Konuyla ilgili suçu olanların cezalandırılması gerektiğini vurgulayan Sağ, meclis üyeliğini iş takibi için kullananların dürüst çalışanları lekelediğini dile getirdi. Meclis üyelerinin dikkatli seçildiğini dile getiren AK Partili Rıza Saka da görevini kötüye kullananların mutlaka cezalandırılması gerektiğini söyledi. Her meslekte çürük elmaların çıkabileceğini anlatan Saka, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu olay meclis üyeliğine gölge düşürdü. Meclis üyeliği gerçekte demokrasinin çok önemli bir parçası. Bizim sayemizde belediyeden her şeyin geçmesi engellenmiş oluyor."

Üsküdar Belediyesi'nin meclis üyesi CHP'li Prof. Dr. Rüstem Olga da, skandalın çok çirkin olduğunu ifade etti. Kalp cerrahı olmasına rağmen meclisteki görevi kabul ettiğini vurgulayan Olga şöyle devam etti: "Hastalarımdan fedakârlık yaparak yıllardır bu işi yürütmeye çalışıyorum. Bu işi düzgün yapanlar lekelenmemeli."

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın ismi geçen hafta rüşvet olaylarına karışmıştı. Telefon görüşmelerinde CHP'li meclis üyelerine rüşvet verebilmek için yaptığı çalışmaları anlatan CHP'li Belediye Başkanı normal işlerini bu sebeple aksattığını itiraf ediyordu. İddiaları çelişkili ifadelerle yalanlayan Eryılmaz hakkında Kamu Etik Kurulu da ön inceleme başlatmıştı.

Zaman

İLGİLİ HABERLER