Gündem
  • 28.1.2014 18:24

Cumhurbaşkanı Gül, 'Yetkim olsa hemen kullanırım'

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan kanser hastası Fatih Hilmioğlu'nun durumu sorulan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Adli Tıp raporu önüme geldiğinde devreye girebiliyorum. Bu tip insani meselelerde ben de üzülüyorum. Ama yasal olarak elimde affetme yetkim yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül'ün açıklamaları şöyle:

FATİH HİLMİOĞLU'NUN SAĞLIĞI

"Halkımız şöyle zannediyor: Cumhurbaşkanı birisini arzu ederse veya cezaevinde olan herhangi biri hastaysa onu affedebilir. Böyle bir anayasal yetkisi var zannediyorlar. Benim böyle bir yetkim yok. Benim böyle bir yetkim olsa doğrusu ben bunu hemen kullanırım.

Hapishanelerde cezaevlerinde hasta yaşlı olanların savcılar vasıtasıyla Adli Tıp'a müracaat etmeleri gerekiyor. Rapor önüme geldiğinde devreye girebiliyorum. Adli Tıp raporu önüme gelirse devreye girerimBu tip insani meselelerde ben de üzülüyorum. Ama yasal olarak elimde birisini hapisten çıkartmaya affetmeye yetkim yok.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

Türkiye dalgalı kur politikası içerisinde bunu hepimiz biliyoruz, kur şu noktada olacak diye bir tespit yok. Eskiden bu yapılıyordu. Merkez Bankası nasıl karar verecek onu hep beraber göreceğiz.

SEÇİM ÖNCESİ SALDIRILAR

"Geçenlerde acı bir olay oldu. Başsağlığı diledim. Eğer herkes daha dikkatli bir dil kullanırsa bunları engellemiş oluruz. Herkes daha dikkatli, saygılı bir dil kullanırsa, gerginliğe fırsat vermeyiz.

Türkiye'nin ortamını normalleştirmek hepimizin çıkarınadır. Sayın Başbakan görüşlerini açıklayacaktır. bundan normal bir şey olamaz. Burada hepimizin çok dikkat etmesi gereken şey Türkiye'de olağanüstü bir şeyin aslında olmadığını, Türkiye'nin normal yolunda gittiğini bilmek. Siyasi mücadeleler her zaman olacak
 

İLGİLİ HABERLER