Gündem
  • 30.10.2012 17:00

Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine inanmıyorum

DERYA YETİM
ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "CHP'nin illegal, legal bazı örgütlerin arkasına takılmak suretiyle onlara güç devşirmeleri, kutlamaları beraber yapmak varken, bunun karşısına çıkıp 'hayır, biz alternatif tören uygulayacağız' demesi anlaşılır değil" dedi.
Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük temsilciliklerinden birinin Almanya'da inşa edileceğini belirten Başbakan Erdoğan, "Almanya 3 milyon vatandaşımızın yaşadığı bir ülke. Almanya ile olan ilişkilerimizin mazisi çok eskiye dayanıyor. Bu mazinin sorumluluğunu Almanya'daki büyükelçilik binamızla yerine getireceğimize inanıyorum" dedi.
Başbakan Erdoğan, Avrupa'daki terör yapılanması içinde Almanya'nın büyük bir yer tuttuğuna dikkat çekerek, "Bu konuları zaman zaman şansölyeyle paylaştık ve tekrar paylaşma fırsatı bulacağız" diye konuştu.

ALTERNATİF 29 EKİM KUTLAMASI
Ulus'taki olaylı 29 Ekim kutlamalarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlatmasının hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, "Bu konuda söyleyecek bir sözüm yok. Şunu açık ve net söylüyorum; bu ifadelerim kabul görür veya görmez ama bu ülke yol geçen hanı değil. Herkesin bu kurallar içerisinde, hele hele bir sorumluluk mevkiinde olan ana muhalefet partisinin bu konuda daha hassas olması lazım" dedi.
"İstihbaratların alındığı söylendiği halde ve kendilerinin herhangi bir müracaatı olmadan illegal, legal bazı örgütlerin arkasına takılmak suretiyle onlara güç devşirmeleri bir hukuk devletinde, bir demokrasi mücadelesinin olduğu devlette, bir başka boyutuyla da zaten devletle halkının bugünde kadar on yıllardır yapageldiği bu kutlamaları beraber yapmak varken, bunun karşısına çıkıp 'hayır, biz alternatif tören uygulayacağız' demesi anlaşılır değil” diyen Başbakan Erdoğan, “Çok çirkin ama adeta kabadayılık yapar gibi orada konulan barikatları aşma yollarına gitmesi, destekli, engelli atlama gibi yollar şık şeyler değil. Biz ana muhalefet partisinin bu yollara tenezzül etmesini doğrusu çok çok çirkin buluyoruz" diye konuştu.

"KUTLAMALARA CHP ZİHNİYETİ GÖLGE DÜŞÜRDÜ"
"Türkiye'de halkın büyük coşkuyla kutladığı bu törenlere ne yazık ki bazı illerimizde CHP zihniyeti gölge düşürmüştür" diyen Başbakan Erdoğan, "Ben parti teşkilatıma çağrıyı yapıyorum siz de kendi parti teşkilatınıza çağrıyı yapın. Tam da birlik gününde, ele ele gönül gönüle olalım. Tam birlik gününde, ele ele olmamız gereken günde 'hayır ben sizlerin olduğu yerde değil yahu orada biz yokuz' diyorsun. Orada millet var, devlet var, orada birlik olacağız, bütünleşeceğiz. Orada geçen yıl, evvelsi yıl beraberdik de şimdi ne oldu, bu iş bozuluyor. Sormazlar mı, sorarlar. Orada hemen hipodroma var da neden Ulus Meydanı" dedi.
 

"BARİKATLARIN KALDIRILMASI YÖNÜNDE BİR TALİMAT VERMEDİM"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulus'taki olaylı 29 Ekim kutlamalarında barikatların kaldırılması talimatını kendisinin vermediğini belirterek, "Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine inanmıyorum. Çünkü bu ülkeyi çift başlı bir yönetimler bugüne kadar getirmedik, bundan sonra da çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz" dedi.
Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Ulus'taki olaylı 29 Ekim kutlamalarında barikatların kaldırılmasına ilişkin çelişkili açıklamaların yapıldığının hatırlatılmasına ilişkin Başbakan Erdoğan, "Benim o barikatların kaldırılması yönünde bir talimatımın olmadığı doğrudur. Ben öyle bir talimat vermedim" karşılığını verdi.


"BU ÜLKEYİ ÇİFT BAŞLI BİR YÖNETİMLE BUGÜNE KADAR GETİRMEDİK"Başbakan Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Vali'me öyle bir talimat verdi mi vermedi mi bu konudan haberim yok" diyerek, "Ben Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine inanmıyorum. Çünkü bu ülkeyi çift başlı bir yönetimler bugüne kadar getirmedik, bundan sonra da çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz. Bu ülkede bir başkanlık sistemi arzu ediliyorsa ben bundan yanayım. O zaman bu adımları çok daha rahat atarız ve o zaman böyle bir sıkıntı olmaz. Ama bunun dışında kimin ne yapacağı bellidir. Dolayısıyla bir başbakan olarak benim görevim bellidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da görev alanı bellidir. Kimse de böyle bir gayretin içine girerek durumdan vazife çıkarmasın" ifadelerini kullandı.

"KILIÇDAROĞLU OLMASI GEREKENİ YAPMIŞ"
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından istifaya çağrıldığı haberlerinin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, "Hayırlı olmuş. Olması gerekeni yapmış" dedi.

"POLİSİMİZİN OLAYI DAHA CİDDİ TUTMALARI GEREKİR, ORADA BİR ZAAFİYET GÖSTERGESİ VAR"
Bir gazetecinin "29 Ekim Resepsiyonu'nda 'polis görevini yapmadı' yönündeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, "Burada barikatların kaldırılması noktasında olsun, ondan sonra polisimizin orada attığı adımlar olsun. Olayı daha ciddi tutmaları gerekirdi, orada bir zaafiyet göstergesi var. Bu durumu Sayın Valimle görüştü. Emniyet müdürüm de konuyu bu noktada biliyor. Eğer biz buralarda bu tür şeylere fırsat verirsek, köşe yazarlarından bir tanesi şunu yazıyor; 'Bölücü başının posterleriyle yürüyüşe izin veriliyor. Atatürk'ün ve Türk bayrağının olduğu yürüyüşe müsaade edilmiyor.' Bu çıkarım nereden sağlanıyor. Siz bu işi sağlam tutmazsanız onlar kalkar bunu çıkarır. Bir defa burada bir istismar yatıyor. Türk bayrağının ve Mustafa Kemal'in istismarı var. Benim güvenlik güçlerim bölücü başının olduğu bir yürüyüşe de müsaade etmez, onların o garip garip paçavralarına da müsaade etmez. Ama kalkıp Hakkari'de mitinginde bir tane Türk bayrağı gösteremeyen CHP'nin Türk bayrağını istismarına da müsaade etmez. Bu istismardır" cevabını verdi.

İLGİLİ HABERLER