Dünya
  • 30.11.2015 16:20

'DAEŞ yeni başkentini seçti'

Wall Street Journal'ın Libyalı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde, DAEŞ'in Sirte'deki varlığını 200'den 5.000 militana çıkardığı ve kentte 'petrol gelirlerini düzenleyip terör saldırıları planlayabileceği' bir üs kurduğu belirtildi.

Sirte'deki DAEŞ militanları arasında 'yöneticilerin' ve 'finansçıların' da olduğu belirtilen haberde, kentin İtalya'ya yakınlığına da dikkat çekildi.
 
'ROMA'YA UÇMAK İSTİYORLAR'
 
Gazeteye konuşan Libyalı istihbarat yetkililerinden biri, ''Niyetleri açık. Buradan Roma'ya uçmak istiyorlar'' dedi.
 
'MİLİTANLARI SURİYE YERİNE LİBYA'YE DAVET EDİYORLAR'
 
Bununla birlikte Libyalı askeri yetkililer de ülkedeki DAEŞ militanlarının yeni savaşçılar toplamak için girişimde bulunduğunu ve onları Suriye yerine Libya'ya davet ettiklerini söyledi.
 
'PETROL KAYNAKLARINI ELE GEÇİRMELERİ AN MESELESİ'
 
Gazeteye bilgi veren diğer bir Libyalı yetkili de, DAEŞ militanların Sirte yakınlarındaki petrol kaynaklarını ele geçirmesinin 'an meselesi' olduğunu ifade etti.
 
'SURİYE'DEN KOVULMALARI HÂLİNDE KULLANABİLECEKLERİ BİR ÜS OLARAK GÖRÜYORLAR'
 
New York Times gazetesi ise, DAEŞ'in Libya'nın Akdeniz kıyısındaki 150 kilometrelik bir alanı kontrol ettiğini yazdı. Gazeteye konuşan istihbarat kaynakları da DAEŞ'in Sirte'yi, Suriye ve Irak'tan kovulmaları hâlinde kullanabilecekleri bir üs olarak gördüğünü söyledi.
 
Gazetenin haberinde ayrıca Libya'da DAEŞ'le mücadelenin kolay olmayacağı, zira ülkede eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana 'işlevsel' bir hükümet kurulamadığını ve komşu ülkelerin de askeri bir müdahale gerçekleştiremeyecek kadar 'zayıf' olduğu ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER