Gündem
  • 30.6.2015 15:21

Dağ yola çöktü, iki ilçe arasındaki bağlantı koptu

Ereğli-Devrek arası karayolunun Nizamlar Köyü mevkisinde heyelan meydana geldi. Yaklaşık iki ay önce başlayan heyelanda büyük dağ kütlesi yola indi. Çevre sakinleri heyelanın son 3-4 gündür hızlandığını ve Devrek ilçesine doğru kaymaya devam ettiğini söyledi. Nizamlar Köyü’nde 7 ev ile Devrek ilçesinin bir kısmı heyelan nedeniyle risk altında bulunuyor. Köy sakinleri yetkililerin gelip köyde incelemelerde bulunduğunu ancak şu ana kadar bir çözüm bulunamadığını anlattı. Otomobili ile Ereğli Devrek karayolunu kullanmak isteyen Nizamlar Köyü sakinlerinden Aydın Terzioğlu, yol ortasında koca dağ kütlesini görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Heyelanı duyduğunu ancak bu kadar büyük olduğunu düşünmediğini dile getiren Terzioğlu “Cuma günü geçtik buradan ama bu kadar değildi. Yolun kapandığını söylediler ama bu kadar olduğuna ben inanamadım. Ben sadece az bir yer geldi sanmıştım ama felaket gelmiş. Tepe resmen aşağı inmiş, yolu kapatmış. Halende gelmeye devam ediyor” diye konuştu.

"GÖZYAŞLARI İÇİNDE YARDIM İSTEDİ"
Nizamlar Köyü’nde kanser hastası eşi ve engelli bir çocuğu ile kalan Emine Cin ise heyelan nedeniyle evlerinin yıkılacağı korkusu yaşıyor. Geceleri korkudan uyuyamadıklarını ifade eden Cin, şu an köylerinde 7 evin heyelan tehlikesi altında bulunduğunu anlattı. Gözü yaşlı kadın yetkililerden çözüm bulmalarını istedi. Cin konuşmasında “Benim evime 30 metre kaldı. Ben mağdurum. Gece uykusu uyuyamıyorum. Heyelan Devrek ilçesine iniyor. Ne tarlamız kaldı ne ağacımız kaldı. Ben gece uykusu uyuyamıyorum. Aşağıda Karşıyaka diye geçiyor, çok ev var. Çok üzülüyorum. Bir atımlık barutumuz vardı. Attık geçtik. Eşim 80 yaşında kanser hastası, kızım engelli. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bende şaşırdım, eşim hasta. Kime sığınacağız biz? Heyelanı hiç duymadım. Halende devam ediyor. Bak burası gıbış gıbış (yavaş yavaş) geliyor. Yemişlerimizin hepsi gidiyor. Ağaçların çoğu kaydı, kesiyorum. Çok fena yavrum çok” dedi.

"HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR"
Meydana gelen heyelanın evlere çok yaklaştığını, yetkililerin ise sorumluluğu bir birlerinin üzerine attığını belirten köy sakinlerinden Hüseyin Cin ise ne yapacaklarını bilemediklerini söyledi. Cin yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Gördüğünüz gibi göçük yukarıdan aşağı geldi, evlere yakın. Yapacağımız bir şey yok. Cenab-ı Allah’ın takdiri. Biz yetkililerden yardım bekliyoruz. Bundan sonra evler yıkılıp gidecek. Neye gücümüz yeter ki bizim? Burada 7 tane ev var. Aşağıda daha fazla, İmam Hatip var. Artık şehre doğru iniyor. Bu yaklaşık 600-700 metre yukarıdan geliyor. Yavaş yavaş kayıyor. Bundan iki ay önce bir göçtü ama yola inmemişti. O zaman yetkililer suyun başına gidip yarıp ta müdahale etseydi bu yol böyle kapanmazdı. Askıda kaldı. Biri birinin üzerine atıyor, diğeri öbürünün üzerine atıyor. Belediye başkanının söylediğine göre birkaç kişiye yazı yazıldı. O, onun üzerine atıyor, öbürü diğerinin üzerine atıyor. Yarın da etütçüler gelip, göçen araziyi ölçüp biçip etüt yapacaklarmış. Geri kalanı biz bilemiyoruz.”
Heyelanla ilgili köy sakinleri yetkililerin gelip yapacakları inceleme sonucunda alınacak tedbirleri bekliyor.

REFİK FİDAN-VEDAT KILIÇ

İLGİLİ HABERLER