Gündem
  • 22.8.2009 09:52

DANIŞTAY SUİKASTİ SİLAHLARI İZMİR'DEN

Danıştay’a düzenlene kanlı saldırının silahının Ergenekon tutuklusu Muzaffer Tekin ve İbrahim Şahin tarafından İzmir’den alındığı ve İstanbul’a gönderildiği iddia edildi. İzmir’den bu yönde gelen bir ihbar mektubunu değerlendiren emniyet de düzenlediği bir raporda silahın İzmir çıkışlı olduğunu doğruladı. Türkiye’yi sarsan Danıştay saldırısının Ergenekon davası ile birleştirilmesinin gerekçelerinden biri daha ortaya çıktı.

Ergenekon davasının 3. iddianamesinin 142. ek delil klasöründe, İzmir’de yaşayan H.A isimli bir vatandaşın gönderdiği ihbar mektubunu değerlendiren polis, saldırıda kullanılan silahın izini buldu. H.A, İhbar mektubunda Danıştay saldırısı öncesi Muzaffer Tekin’in İzmir’e gelerek İbrahim Şahin ve Emniyet Amiri E. ile görüştüğünü ve saldırıda kullanılan silahın buradan alındığını iddia etti. H.A, mektubunda Danıştay saldırısından bir ay önce İzmir’e gelerek Bornova İl Jandarma Komutanlığı’nda İbrahim Şahin’le ve Emniyet Amiri Engin Erkılınçoğlu ile görüştüğünu ve kendisine Glock marka silah gönderildiğini belirterek, “Danıştay cinayetinde kullanılan silahın ve belki de başka cinayetlerde kullanılacak silahların, bombaların İzmir’den bunların götürmüş olduğunu düşünüyorum” diyor.

GLOKU EMNİYET AMİRİ GÖNDERDİ

H.A, bu görüşmenin gerçekleşmesinin üzerinden birkaç gün geçtikten sonra özel bir sohbette Tekin’in kendisin çok özel bir görev için burada olduğunu ve artık bekleme zamanı olmadığını, harekete geçme zamanı olduğunu söylediğini ileri sürdü. H.A mektubunda şu iddialarda bulundu: “Tekin’in Emniyet Amiri Engin’den çevresinin geniş olması ve emniyet amiri olması nedeniyle kimsenin üzerini aramayacağından silah bularak İstanbul’da kendisine ulaştırmasını istediğini duydum. Silah kaçakçısı Şemsettin A.’dan kuruyemişçi Emre’nin aldığı glok silahları, Şubat 2006 içinde Engin, Polis Seyfettin’in arabası ile Ömer Salih’e Muzaffer Tekin’e verilmek üzere götürdüğünü, daha sonra da Muzaffer Tekin’in İzmir’e geldiğinde İbrahim Şahin’in Karşıyaka’daki evinde kaldığını duydum” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM ŞAHİN’İN 5 TELEFONU

H.A. İzmir’de çetenin başının İbrahim Şahin olduğunu iddia ettiği mektubunda, “Bir dönem ben de bu kişinin gazına gelerek vatana millete faydalı işler yapıyorum düşüncesi ile bizim gibi birçok insan çevresinde yer aldı” diyor. H.A. bu görüşmelerin yapıldığı dönemde İbrahim Şahin’in kullandığını öne sürdüğü 5 cep telefonu numarasını da ihbar mektubunda yazdı.

Emniyet’in raporu iddiaları doğruluyor

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’e gönderilen ihbar mektubunun ardından harekete geçen İzmir polisi ‘Yelpaze’ ve ‘Okaliptus’ isimli 2 operasyon gerçekleştirdi. Yapılan operasyonlar ve teknik takip sonucu, Muzaffer Tekin’in saldırıdan bir ay önce İzmir’e gelerek Bornova İl Jandarma Komutanlığı’nda İbrahim Şahin’le ve emniyet amiri Engin E ile görüştüğü tespit edildi. Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı raporda, Danıştay saldırısında kullanılan glok marka silahın İzmir’e silah kaçakçılığı yapan Şemsettin Bulut tarafından Mardin’den temin edildiği belirtildi. Raporda, “Silahın bir süre örgüt mensubu Emre B.’nün işyerinde saklandığı ve daha sonra İstanbul ilinde İbrahim Şahin’in oğlu Ömer Salih Ş’e teslim edilmiş olabileceği” değerlendirmesine yer verildi. Ayrıca ihbar mektubunda İbrahim Şahin’in kullandığı belirtilen 5 cep telefonu hattının farklı isimler üzerine kayıtlı olduğu ve o dönemde bu hatlarla Muzaffer Tekin başta olmak üzere çetenin içinde yer aldığı iddia edilen kişilerle defalarca görüşme yapıldığı tespit edildi.

İLGİLİ HABERLER