Gündem
  • 22.5.2020 10:05

Davutoğlu'ndan 5 yıl sonra gelen Mehmet Dişli itirafı

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hakkında 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen 15 Temmuz darbe girişimini yöneten sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski tümgeneral Mehmet Dişli hakkında açıklamalarda bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak başkanı olduğu 2015 Yüksek Askeri Şûrası’nda, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olarak Genelkurmay’da tutuklanan eski Tümgeneral Mehmet Dişli’nin MİT’ten gelen raporlar doğrultusunda emekli edileceğini, ancak kararın son anda uygulanmadığını açıkladı. Davutoğlu, Dişli’nin, halen MİT Başkanı olan Hakan Fidan’ın, kendisinin de katıldığı talebine rağmen, Dişli’nin emekli edilmediğini vurguladı.

Akit TV’de soruları yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra üstlendiği Başbakanlık görevi sırasında, halen tutuklu olan Mehmet Dişli’nin tasfiye edilmesi kararının nasıl uygulanmadığını şöyle anlattı.

“ 2015 YAŞ’ına giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ’ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim.”

"POZ VEREN BEN DEĞİL SAYIN BAHÇELİ"

Davutoğlu'nun sözlerinin bir bölümü de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelikti. Davutoğlu, "Ben Bahçeli'ye koalisyon için gittiğimde önüme koyduğu ilk maddelerden birisi 17-25'ten aklansınlar sonra konuşalım olmuştu. Saatini 17:25'e ayarlayıp o saat önünde Can Dündar ile poz veren de Sayın Bahçeli'dir" açıklamasında bulundu.

"ONU CUMHURBAŞKANI'NA SORACAKSINIZ"

Bir darbe tehdidi var mı? Sorusuna Davutoğlu, ' Onu Cumhurbaşkanı'na soracaksınız. Bu soruları bana bu kadar rahatlıkla sorduğunuz göre ümit ederim Cumhurbaşkanı'na da sorarasınız. Bir gün davet edin, bu açıklıkta sorabilirseniz, ben de dinlemek isterim' dedi. Davutoğlu, 'Yarın bir darbe teşebbüsü olursa yerimiz seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın, seçilmiş Meclis'in yanındadır. Kimsenin bir tereddütü olmasın' ifadesinde bulundu.

 

Yorumlar (1)

  • - EKONOMİST

    Vatan haini Can DÜNDAR ile poz veren ülkücü görünümlü Devlet Bahçeli imiş; Belediye Seçimlerini de kazanmak için Vatan haini Apo'nun mektubunu kutsamıştı; RTE de durup dururken 2017 de MİT'i doğrudan C başkanlığına yani kendisine bağlamadı Başbakana ötmesin meclise ve millete bu MİT çiler bu FETÖ seviciliğini anlatmasın diye bu sır MİT başkanı ve RTE ile mezara kadar gidecek CHP yada önerdiği birileri iktidar olup onu koltuktan etmezse!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER