Gündem
  • 30.5.2013 15:53

Demirel'in cenazesinde Erdoğan'ın çelengi kırıldı

Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde 4 Aralık 2010 tarihinden itibaren ’alzheimer’ hastalığı nedeniyle tedavi gören ve geçen pazartesi gecesi saat 22.27’de yaşamını yitiren 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel için doğum yeri İslamköy’de cenaze töreni düzenlendi.
 

Uçakla, adını taşıyan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na gelen ve buradan da helikopterle İslamköy’e geçen Süleyman Demirel’in özel doktoru Aylin Cesur yanından ayrılmazken, iki görevli de koluna girerek yürümesine yardım etti. Demirel’i Ankara’dan gelen sağlık ekibi de adım adım izledi. Demirel, cenaze saatine kadar vakıf başkanlık binasında dinlendi.

Merhume Nazmiye Demirel için Demirel Külliyesi yanındaki Şehriban Hatun Camii’nde kılınan öğle namazının ardından cenaze töreni düzenlendi. Cenaze namazını Dinayet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Tabutun önüne getirilen koltuğa oturmayı reddeden ve eliyle geri gönderilmesini isteyen Süleyman Demirel, korumasının koluna tutunarak cenaze namazı boyunca ayakta durdu.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı ve yerin dar olması nedeniyle kargaşanın yaşandığı cenaze töreni sırasında Isparta’daki Nazmiye Demirel Ortaokulu öğrencileri, ’Seni unutlayacağız Nazmiye Teyze’ yazılı döviz açtı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nden bir grup öğrenci de üzerlerinde kırmızı tişört ve ellerinde kırmızı güllerle cenaze törenine katıldı.

Cenaze namazının ardından tabut omuzlara alındığı sırada korumalar arasında gerginlik yaşandı.

CENAZEYE KATILANLAR

Cenaze törenine, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM eski başkanları Köksal Toptan, Hüsamettin Cindoruk ve Hikmet Çetin, eski bakanlar Hüsamettin Özkan, Mehmet Ağar, Cavit Çağlar, Sümer Oral, Yaşar Topçu, İbrahim Gürdal, Agah Oktay Güner, Murat Karayalçın, işadamı Rahmi Koç, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Fenerbahçe eski Başkanı Ali Şen, İlhan Kesici, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta Belediye Başkanı MHP’li Yusuf Ziya Günaydın, Demirel Ailesi’nin yakınları ve çok sayıda vatandaş geldi.

ÇELENK GÖNDERENLER

Nazmiye Demirel’in cenazesine şu isimler ise çelenk gönderdi:

"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Ergenekon Davası’nın tutuklu sanıkları İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Ergenekon’un firari sanığı Bedrettin Dalan, İçişleri eski Bakanı İsmet Sezgin, sanatçı İbrahim Tatlıses, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon."

ERDOĞAN'IN ÇELENK'İ KIRILDI

Başbakan Erdoğan’ın gönderdiği çelenk, kırılması üzerine cami avlusu dışına çıkartıldı. Çelengin kasıtlı olarak da mı kırıldığı yoksa izdihamda çarpma dolayısıyla mı hasar gördüğü belirlenemedi.

TAZİYE MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel’in cenazesine katılan ve külliyede başsağlığı dileklerini sunan siyasetçiler şunları söyledi:

* TBMM Başkanı Cemil Çiçek: "TBMM adına merhume Nazmiye Demirel’e Allahtan rahmet diliyorum. 9’uncu Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’e Allah’tan sabırlar diliyoruz. Tabiatıyla 65 yıllık bir hayat çok kolay değil. Bu işin inişi var, çıkışı var, yokuşu var, sıkıntısı var. Siyasetçi eşi olmanın bu ülkede ne büyük fedakarlık, zorluk olduğunu bu 65 yıllık süreç iyi takip edildiyse ortaya çıkacaktır. Bu ülkede siyaset yapmakta kolay değil. Siyasetçinin eşi olmak siyaset yapmaktan çok daha zor. Darbeler var, müdahaleler var. Halk iradesine karşı bir takım fiili durumların olduğu dönemler var. Bu sıkıntıların en büyük acısını da hiç şüphesiz siyasetçilerin eşleri çekiyor. 65 yıllık tüm bu sıkıntılara tanık olan hayat, her türlü takdirin üzerindedir. Milletimizin buradan çıkaracağı dersler var. Ben tekrar Allah’tan rahmet diliyorum."

* Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Sayın cumhurbaşkanımızın eşleri olarak, değerli bir hanımefendi olarak bugüne kadar ki hastalık ve sıkıntılarını biliyorduk. Ama hakka yürümüş olması fevkalade üzdü. Bu üzüntümüzü sayın cumhurbaşkanımıza ifade etmek üzere kendilerini ziyaret ettik. Biraz önce başsağlığı dileklerimizi Başbakanımızın selamlarıyla birlikte ilettik. Yıllardan beri siyasetle ilgilenen bir insan olarak, sayın cumhurbaşkanı ve değerli eşlerini yakından takip etmiştim. Muhterem bir hanımefendi olarak Türk annelerinin gönlünde çok önemli bir yeri olan Nazmiye Demirel’in vefatından dolayı üzgünüz. Bütün milletimizin başı sağolsun."

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Nazmiye Demirel Türk siyasetinin bütün acılarını yaşamış bir kadın. Yeri geldi bütün acıları yaşadı, yeri geldiğinde de modern bir Türk kadınını temsil etti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Ispartalılara, ailesine başsağlığı diliyoruz."

* İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar: "Nazmiye Demirel çileli bir ömür geçirdi. Türk siyasetinde en fazla yükü siyasetçilerin eşleri çekiyor. Nazmiye Hanım da bunun tipik bir örneğiydi. Kendisine son görevimizi yapmak için buradayız."

* Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül: "Nazmiye Demirel, sayın Süleyman Demirel ile uzun yol arkadaşlığı boyunca dimdik ayakta durdu. Kendisine Allahtan rahmet diliyoruz."

* AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: "Ak parti grubu adına buradayız. TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek’in söylediği gibi siyasettçi eşi olmak çok zor. Nazmiye Demirel hanımefendinin vefatı nedeniyle üzgünüz. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyoruz."

"Türkiye'nin birliğinin tam temsilini gösteren bir olaydır"

Ankara'ya hareket etmek üzere Barla'daki evden ayrılan Demirel, çıkışta gazetecilere ve kendisini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.

Acısının büyük olduğunu vurgulayan Demirel, eşinin vefatını "Allah'ın takdiri' olarak değerlendirdi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Türkiye'nin her tarafından hemen hemen Türkiye birliğinin tam temsilini gösteren bir olaydır bu. Demek insanlar hala, herkes, yani siyasi kanaati ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun bazı kişiler, kişilerle muhabbet edebiliyor. Bu sevindirici birşey. Birlik görevi yapmıştır Nazmiye hanım aynı zamanda" açıklamasında bulundu.

- Başbakan Erdoğan'ın gönderdiği çelenk

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği çelengin bir vatandaş tarafından kırıldığının iddia edilmesi üzerine Demirel,  "Çok ayıp olmuş, bu kadar güzel beraberliğin içerisinde buna bir mürekkep damlatmanın manası yok. Böyle bir hadiseyi kınarım. Herkes kendi hislerine hakim olsun, ayıp olmuş, ayıp" sözleriyle olayı kınadığını ifade etti.

Demirel, daha sonra Süleyman Demirel Havalimanı'ndan özel uçakla ayrıldı.

- "Siyasetçinin eşi olmak, siyaset yapmaktan daha zor"

Bu arada cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek, Nazmiye Demirel'in, Süleyman Demirel'in zorlu siyaset hayatında büyük sıkıntılar çektiğini ifade etti.

Nazmiye Demirel ile ilgili olarak, "65 yıl, bütün bu sıkıntıları katlanarak sürdürülen bir hayat her türlü takdirin üzerindedir" diyen Çiçek,  65 yıllık bir hayatın çok kolay olmadığını, inişi, yokuşu, sıkıntısı bulunduğunu dile getirdi. Çiçek, "Siyasetçinin eşi olmanın, bu ülkeye ne büyük fedakarlık, ne büyük bir zorluk olduğunu belki bu 65 yıllık süreç iyi takip edildiyse ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Çiçek'in sözlerine destek verdi. Yıllardan beri siyasetle ilgilendiğini ve Süleyman Demirel ile eşi Nazmiye Demirel'i yakından takip ettiğini anlatan Arınç, "Muhterem bir hanımefendi olarak Türk annelerinin gönlünde çok önemli bir yeri bulunan Nazmiye Demirel'in vefatından üzgünüz. Milletimizin başı sağolsun" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Nazmiye Demirel'in acılar çektiğini, Süleyman Demirel'in bütün acılarını paylaştığını ifade etti.

Mehmet Ağar ise Nazmiye Demirel'in çileli bir ömür yaşadığını belirterek, "Siyasetçilerde en fazla yükü eşleri çeker. Nazmiye Demirel de bunun en tipik örneği" diye konuştu. 
 

İLGİLİ HABERLER