Gündem
  • 30.4.2015 21:06

Demirtaş, 'Taksim, Kabe’mdir demedim'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Şişli’de bulunan Serbest Muhasebeci ve Yeminli Mali Müşavirler Odası’nı (İSMMMO) ziyaret etti. Demirtaş yaptığı konuşmada, Başbakan Davutoğlu’nun kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Başbakan Davutoğlu’na yanıt veren Demirtaş, Taksim Meydanın bir sembol olduğunu söyleyerek, “1977 Taksim işçi katliamı orada gerçekleşmiştir çünkü. Ben dün mekanlar bazı şeylerle doğrudan ilintili ve bağlantılıdır dedim. Bunu şu şekilde ifade ettim. Siz bir Müslüman’a başka bir yere git hacı ol diyemezsiniz. Onun Kabe’ye gitmesi lazım dedim. Taksim’de de anma yapılacaksa bizzat Kazancı Yokuşu’nda, o insanların öldürüldüğü, katledildiği yerde yapmanız lazım. Bazı şeyler mekanla doğrudan bağlıdır dedim. Bugün ne yaptılar? ‘Efendim Demirtaş Taksim Kabe gibidir. Bizim Kabe’mizdir’ demiş. Şimdi Başbakan biraz önce mitingde aynen bu şekilde söylüyor. Bu ülkenin başbakanı. ‘Ey Demirtaş senin inancın nedir bilmeyiz ama biz Kabe’ye şirk koşulmasına izin vermeyiz diyor. Benim inancımı veya bizim inancımızı sorgulama yetkisi bir başbakanda değildir. Benim Müslümanlığımı sorgulama yetkisi sende değildir. Sayın Davutoğlu sen kendini ne zannediyorsun. Benim imanımı, inancımı, inanıp inanmadığımı sorgulama hakkı ve yetkisi, haddi sende değildir” diye konuştu.

‘Taksim benim Kabem’dir’ demediğini belirten Demirtaş, “Yalana sarılarak bu işleri yapamazsınız. Ben Taksim işçinin, bizim Kabe’mizdir demedim. Bazı şeyler mekanla bağlıdır dedim. İşçi katliamını, 1977 katliamını Taksim dışında anamazsınız dedim. Ve siz bir Müslüman’a Kabe dışında bir yere hacı olmaya git derseniz, hakaret etmiş olursunuz dedim. İşçiye de Taksim’i yasaklamayın. Burada ansınlar çünkü o işçilerin kanı orada döküldü dedim” şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu’nun Diyarbakır’daki müftü adayları için; ‘Ey müftü bunların peşinden nasıl gidiyorsun’ dediğini hatırlatan Demirtaş, “Çok şükür bizim müftü adayımız da var, sosyalist adayımız da var. Bir akademisyen olarak sana bir saygımız var. Ama başbakan olmadın, olamayacaksın. 8 Haziran’da da o koltuğu bir daha göremeyeceksin” ifadelerini kullandı.  

ALPER KORKMAZ

İLGİLİ HABERLER