Gündem
  • 31.3.2009 10:58

DENİZ BAYKAL’DAN MEDYAYA İLK DEĞERLENDİRME

CHP lideri Baykal, "Seçimin mağlubu iktidardır" dedi ve ekledi: "Halk 2 yıl daha bunları görmeli, bu yüzden erken genel seçime gerek yoktur. Oylarımızda yükseliş var"..

ERKEN SEÇİME GEREK YOK

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yerel seçimlerin mesajını Okan Müderrisoğlu aracılığıyla Sabah'a değerlendirdi. Baykal, yerel seçim sonuçlarının siyasette renklenme ve hareketlenme getireceğini belirterek, "Bu seçimin mağlubu iktidardır. Halk 2 yıl daha bunları görmeli, erken genel seçime gerek yok" dedi. Baykal, sorularımızı şöyle yanıtladı:

KILIÇDAROĞLU'NUN DURUMU

Bunlar seçim sonrası alıştığımız tablolar. CHP'de liderlik sorunu yok.

İKTİDARDA BOZULMA BAŞLAMIŞTI

Seçimler Türk siyasi hayatında yeni bir dönemi başlatıyor. İktidar partisinin yükselen siyasi parti konumundan inişe geçtiği tescillendi. Bu bütün siyasi çerçeveyi etkileyecek bir gelişme. AKP, sadece varolan yüksek gücüyle değil, yükselen parti kimliğiyle de yakın zamana kadar ekonomiye, dış politikaya hatta seçmene bakışıyla giderek farklılaşmıştı. Bu iktidarda yer yer bozulmaya yol açmıştı.

GENEL SEÇİMLERE FARKLI BİR PSİKOLOJİ İLE GİRİLECEK

Bakanlar, valiler, yardımlar, para gücü hatta tehdide rağmen iktidar partisinin oy oranında 8 puanlık kaybın ortaya çıkması, genel seçimlere farklı bir psikoloji ile girileceğini gösteriyor. İl genel meclisi bazında 8 puanlık azalmanın yerel seçimde ortaya çıkması, üstelik iktidarın kalıcı olduğu bilinirken, bu tablonun görülmesi yeni siyasi havayı daha da anlamlı hale getiriyor. İktidarın gücünün yerel seçimlerdeki etkisi dikkate alındığında AKP'deki gerçek erime 12-13 puan demektir.

SEÇMEN İLGİSİNDE KABARMA

CHP, MHP, SP ve DTP'de yani muhalefetin tüm renklerinde bir toparlanma var. Tüm muhalefet partilerinde oy artışı, seçmen ilgisinde kabarma gözleniyor. Belediye başkanlıkları sayısındaki artış da bu durumu teyit ediyor.

MUHALEFET KOŞULLARINA RAĞMEN

2004-2009 dönemini ele aldığımızda il genel meclisi bazında oylarımızda 5 puan artış söz konusu. Yüzde 18.2'den yüzde 23.2'ye yükseldik. Üstelik muhalefet koşullarına rağmen bu sonuç elde edildi.

KRİZ VE YOLSUZLUKLAR

Biz, bu seçim kampanyasında Kuran, çarşaf açılımı gibi unsurları meydanlarda hiç kullanmadık. Seçim sürecinde ekonomik kriz ve yolsuzluklar üzerinde durduk. Ancak, seçmenin mesajı şimdiye kadar CHP'ye yapılan suçlamaların haksız olduğunu ortaya çıkardı. İnsanların inançlarına, özel yaşamlarındaki tercihlerine saygı duyan parti kimliğimiz daha net anlaşıldı.

ANTALYALI NE YAPTIĞINI BİLİYOR

Başbakan'ın sözleri, Antalyalı'yı anlayamadığını gösteriyor. Çünkü, Antalyalı ne yaptığını çok iyi biliyor. Başbakan'ın problemi de bu. Antalyalı seçmen çok bilinçli ve saygın bir tavır sergiledi. Bu, her şeye karşı bir tavır. Başbakan'ın Antalya'yı özel hâkimiyet alanına dönüştürme çabasından tutun da Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü seçimlerinde birinci olan sayın Mustafa Akaydın'a karşı sergilenen yakışıksız tavra kadar. Antalyalı bütün bu gerçekleri gördü ve iktidara da gösterdi.

VİTRİN

AKP'nin düşüşe geçtiği tescillendi. Bu düşüş devam edecek ancak karşısına da güçlü bir CHP çıkmalı. Artık büyük oynamanın zamanı geldi. Bu nedenle de genel başkan tüzükte verilen yetkilerini kullanarak partinin vitrininde değişiklik yapmalı.

GÜNEYDOĞU AÇILIMI

CHP, Doğu ve Güneydoğu illerinin dışında toparlanma sürecine girdi. 35 ilde il genel meclisi oylarını artırdı. Ancak iktidar için bu iki bölgede de var olmak gerekiyor. Onun için yeni politikalar geliştirilerek bu zincir kırılmalı.

ANKARA-ÖRGÜT İLİŞKİSİ

İktidara giden yolda en büyük sorun genel merkez-örgüt ilişkisinin sağlıklı kurulamaması. Yerel seçim sonuçları gösterdi ki, örgüt ile genel merkez arasında ilişkilerin iyi olduğu illerde başarılı sonuç alındı. Sorunlu bölgelerde ise başarısız olundu. Bu nedenle, bu ilişkiler yeniden gözden geçirililmeli.

YENİ YÜZLER

Karayalçın, Sirmen, Mustafa Yılmaz gibi eski yüzler ilgi görmedi. Yeni isimlerin olduğu yerlerde daha başarılı sonuçlar alındı. Bu nedenle de partiye yeni yüzler, yeni isimler kazandırılmalı.

İLGİLİ HABERLER