Gündem
  • 30.9.2011 16:15

DENKTAŞ'IN SAĞLIK DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR

Erkmen, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tümay Sözen, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Kaya Süer'den oluşan doktorlar heyetiyle birlikte bugün düzenlediği basın toplantısında Denktaş'ın sağlık durumunu değerlendirdi. Başhekim Erkmen, bugün Denktaş'ın YDÜ Hastanesi'ne gelişinin 30. günü olduğunu belirterek, Denktaş'ın uykuya meyilli olma halinin sürdüğünü, uyandırıldığında konuşamasa da tepki verdiğini ancak durumunun ciddiyetini koruduğunu kaydetti.
İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tümay Sözen de, Denktaş'ın sağlık durumunda son yapılan basın toplantısından bugüne bir değişiklik olmadığını ifade ederek, Denktaş'ın konuşamadığını, kendisine besleyici çeşitli sıvılar verildiğini anlattı. Sözen, kan ve akciğer enfeksiyonu giderilen Denktaş'a uygulanan antibiyotik tedavisinin ise bugün kesileceğini kaydetti. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen ise, Denktaş'ın sağlık durumunda hem iyi hem de kötü durumlar bulunduğunu kaydetti. Rasmussen, Denktaş'a uygulanan antibiyotik tedavisinin kesilecek olmasının iyi bir gelişme olduğunu, ancak esas sorunun solunum kaslarındaki güçsüzlük olduğunu belirterek, Denktaş'ın yeterince kuvvetli soluyamadığını ve ellerinden geldiğince yardımcı olduklarını dile getirdi. Rasmussen, bir soru üzerine solunum kaslarının zayıf olmasına rağmen kasların gelişebileceğini, zaten bunun için çalıştıklarını belirterek, uzun süre yatan hastalarda bu problemin yaşandığını, geçen haftaya göre de solunumun daha iyi olduğunu kaydetti.
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Kaya Süer de, Denktaş'ın kan ve akciğer enfeksiyonunun giderildiğini ve antibiyotiklerin kesileceğini ifade ederek, tahlillere göre de enfeksiyonun giderildiğinin görüldüğünü söyledi.
Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Denktaş'ın geçirdiği beyin ameliyatları sonrasında beyinle ilgili şu anda problemin kalmadığını ve sorunların çözüldüğünü, enfeksiyonların giderildiğini ancak solunumda sorunun sürdüğünü kaydetti. Kaptanoğlu, antibiyotik tedavisinin kesilmesinin iyi bir hareket olduğunu da ifade ederek, iyi gelişmeler yanında solunumun da iyileşmesinin şart olduğunu söyledi.
Denktaş'ın sağlık durumuyla ilgili bir sonraki basın toplantısı 7 Ekim Cuma günü saat 11.30'da yapılacak.

İLGİLİ HABERLER