Asayiş
  • 28.4.2013 00:19

Destici: PKK'yı meşrulaştırıyorlar...

Kente bir dizi ziyarette bulunmak amacıyla gelen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Taylan Plaza'da partilileri ile biraraya geldi. Gündemdeki konuları değerlendiren Destici, 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimi önemsediklerini dile getirip, "Hem büyükşehir belediyelerinde, hemde diğer belediyelerinde adaylarımız olacak. Son resmi seçim sonuçlarına göre Türkiye'nin seçim çevrelerinin yüzde 70'inde BBP 4'ncü veya 5'nci parti olduğu için sandıklarda görevli bulundurma ve seçim kurullarında görevli verebilecek. 140 bin resmi sandık görevlisi veren bir siyasi partiyiz. Önümüzdeki yerel seçimleri önemli görüyoruz. Partimiz içinde önemli görüyoruz. Bizim için sıçrama seçimi olacaktır. Meclisteki iktidar ve muhalefet partileri şimdiden bu seçimi de manüpüle etmeye başladılar" dedi.

MİLLETİ KAMPLAŞTIRAN BİR DİL KULANIYORLAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin milleti kamplaştıran bir dili kullandığını dile getiren BBP Genel Başkanı Desteci, "Siyasi hakla, edebe uymayacak bir dil kullanıyorlar. Ben kendilerini kınıyorum. Bizler siyasi parti olarak kamu hizmeti veriyoruz. Bizim önceliğimiz şahsi ve parti menfaatleri olmamak. Bizim önceliğimiz vatan ve millet menfaati olmalıdır. Ancak üç siyasi partinin lideri, siyasi oylaranı artırmak için milleti kamplaştırmaya, ayırmaya devam ediyor" dedi.

SÜREÇ PKK İLE MÜZAKERE SÜRECİDİR

Çözüm sürecine de değinen Destici, partisini her zaman sürece karşı olduğunu dile getirdi. BBP Genel Başkanı Destici, "Biz ilk zamanlarda da söyledik. İmralı ile neyi görüşüyorsunuz ve çözüyorsunuz diye. Bu düpedüz PKK ve elebaşı ile tüm unsurlarıyla müzakere sürecidir. Bunu böyle olduğu iki gün önce Murat Karayılan'ın açıklamalarıyla da bir kez daha ortaya çıktı. Bu sürecin PKK ile yürütüldüğü net oldu. Eşkıya adlı Murat Karayılan, açıklamasında 'mecliste komisyon kurulmasının istendiğini, akil adamlarını oluşturulmasını, meclisin karar almasını istedikleri ve bu kararların alınmasından sonra geri çekilme kararını aldık' diyor. Bu PKK ile müzakere sürecidir. Süreci buna göre değerlendirmek lazım" diye konuştu.

DÜNYA TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILMASI İÇİN UĞRAŞ VERİLİYOR

Müzakere süreci ile PKK'nın hem içte hem dışta meşrulaştırılmak istendiğini altını çizen BBP Genel Başkanı Destici, "PKK'yı muhatap alırsanız, hem elebaşını muhatap alırsınız, hem siyasi uzantılarını muhatap alırsınız. İki şekilde PKK'yı meşrulaştırırsınız. Bir ülke içinde meşrulaştırırsınız ve ülke içerisindeki insanlara dersiniz ki; 'Sizin temsilcileriniz bunlar' o insanları PKK'nın önüne itersiniz. PKK'nın dünyada terör örgütü listesine alınması konusunda canımız çıktı. Ancak şimdi bi listeden çıkarılması için uğraş veriliyor. Ahmet Türk yurtdışında bu iş için uğraş verdi. Dedi ki, 'PKK'yı Türkiye'nin isteğiyle listeye aldınız, ancak Türkiye'ye artık PKK ile uğraşıyor. PKK terör örgütü değildir. Özgür gerillalarız' diyor. Alınan son parlamento kararında terör örgütü, gerilla olarak değil, aktivist olarak değerlendirildi. Bu iş burada bitmedi. Arkası gelecek" dedi.

VEBAL HÜMÜMETİN OMUZLARINDADIR

30 yıldır hükümetlerin PKK ile mücadele etmediğini ve ediyorlarmış gibi yaptığını hatırlatan BBP Genel Destici, "Geçen 11 yılından da bu hükümet sorumludur. Bugün gelinen noktanın vebalin de hükümetin omuzlarındadır. Ve şu anda hükümet kendisi dahi bilmediği bir sürece Türkiye'yi sürüklemiştir. BBP olarak biz bu süreci milleti ayrıştıracak bir şer olarak görüyorum. Bu şerre destek olmayız. Birileri süreci desteklemediğini söylediğinde onu kan istemekle itham ediyor. Karşı taraftaki de 'Sen ülkeyi bölüyorsun' diyor. Yani bu şekilde iki tane dil var. Bölücü iki dil kullanılıyor. Biz bu iki dili de onaylamıyoruz ve kabul etmiyoruz. İki dili de ret ediyoruz" diye konuştu.

Konuşmasında hükümete 4 ayrı soru yönelten Destici, "Bu sürecin sonunda Türkiye'nin bir bölümü özerkleştirilecek mi? Bayrağımızın yanına ikinci bir bayrak dikilecek mi? İki, dilimizin yanına ikinci bir dil eklenecek mi? Apo dahil tüm PKK'lılar süreç içerisinde zaman dilimi aralığında serbest bırakılacak mı? Dört, zaten 3'ncü ve 4'ncü yargı paketi kapsamında kısmen suç olmaktan çıkan, terörü öven fiiller tamamen suç olmaktan çıkacak ve KCK'lıların tamamı serbest bırakılacak mı? Bir kere bunların bize cevabını net olarak bu süreci yönetenlerin vermesi lazım" dedi.

BU SÜRDEÇ DERHAL DURDURULMALI

Hükümetin bu süreçten bir an önce vazgeçmesi gerektiğini söyleyen BBDP Genel Başkanı Destici, "Hükümetin derhal bu süreci durdurması lazım. Bu süreçten vazgeçmesi lazım. Gerçekten PKK'yla bu güne kadar yapılmadığı şekilde topyekun bir mücadele sergilemesi lazım. Sadece güvenlikçi politikalarla değil. Biz gerekenleri söyledik. PKK'nın 50 milyar dolarlık bütçesi var. Bu Türk parasıyla 90 milyar Lira yapıyor. Bizim gelir kalemimiz 370 milyar. Yani Türkiye'nin 4'te biri kadar PKK'nın bütçesi var. Bu paranın büyük bir kısmı bizim paramız. Hiç kimse bu milleti aptal yerine, bu milleti cahil yerine, bu milleti salak yerine koymasın. Eğer millet bu gün sesini çıkartmıyorsa bu bugün yapılanları onaylıyor anlamına gelmez. Millet yeri ve zamanı geldiğinde gereken tepkisini en sert şekilde ortaya koyacaktır. Millet sandığı beklemektedir. Eğer sandığa kadar sabrı yeterse gereken cevabı sandıkta verecektir. Adaletsiz hiçbir süreç işlemez" diye konuştu.

Hükümete son bir soru daha yönelten BBP Genel Başkanı Destici, "Eşkıya Murat Karayılan ne diyor, 'Bizim unsurlarımız Güney Kürdistan'a çekilecektir' diyor. Ne zamana kadar yasal düzenlemeler yapılana kadar. Yapılmazsa tekrar eylem yapacaklarını söylüyor. Irak'ın kuzeyi, güney Kürdistan'sa, peki Kuzey Kürdistan neresidir. Süreci yönetenler bunu söylesinler bakalım" dedi.

İDAM TEKRAR GETİRİLECEK

Kendilerinin iktidara geldikleri zaman idam kararını tekrar çıkaracaklarını belirten Destici, "İktidara geldiğimizde idamı tekrar getireceğiz. İdamı kaldıranlardan da hesap soracağız" dedi.

BBP Genel Başkanı Destici basın toplantısından sonra, partililer ile yemekte biraraya gelerek önümüzdeki yerel seçimler konusunda Manisa'da izlenecek stratejiler hakkında bilgi aldı.
 

İLGİLİ HABERLER